Työelämän kumppanuusverkostot on nimetty toimikaudelle 2021-2024

Kuntayhtymä on nimennyt työelämän kumppanuusverkostot toimikaudelle 1.1.2021 – 31.12.2024. Eri alojen kumppanuusverkostot ovat tärkeä osa Keudassa toteutettavaa työelämäyhteistyötä.

Kumppanuusverkostojen tehtävänä on muun muassa toimia välittäjinä työelämän, opiskelijoiden ja Keudan välillä, seurata oman alan kehitystä ja tehdä esityksiä koulutuksen ja opetuksen kehittämiseksi, ennakoida alueen osaamistarpeita seuraamalla Keudan vaikutusalueella tapahtuvia työelämän muutoksia, tiivistää koulutuksen ja työelämän välistä vuorovaikutusta ja ennakoida yritysten osaamistarpeita, vahvistaa ammatillisen koulutuksen yhteiskunnallista merkitystä sekä edistää oman ammattialan vetovoimaisuutta ja ammatillisen koulutuksen vaikuttavuutta.

Tavoitteena on, että kumppanuusverkostojen jäsenillä olisi monipuolista ja monialaista työelämän asiantuntemusta sekä koulutuksen kehittämisessä tarvittavaa osaamista. Tavoitteena on myös, että jäsenet edustaisivat Keudan alueen ja alan keskeisiä työelämäntahoja. Työelämän edustajien lisäksi kumppanuusverkostoihin kuuluu myös Keudan henkilöstöä.

Hius- ja kauneusalan työelämäkumppanuusverkosto

Asiakkuuspäällikkö Sirpa Tuomisto
Koulutusjohtaja Rita Simola

Yritysedustajat

Kati Aaltonen, Eufora
Sanna Masko, Casat Beauty
Hanna Niskanen, Artemis City Spa
Camilla Kaipainen, CK Beauty
Nina Laitinen, Korson Fiilis
Päivi Antero, Oulunkylän kuntoutussairaala
Hanni Holmala, LuXhair
Isa Tolmunen, PrimaHius
Mari Orlo, Marieliina

Keudan edustajat

Kaisa Aho, toimialapäällikkö
Päivi Kauraharju-Järvi, tiimiesimies
Sirpa Tuomisto, asiakkuuspäällikkö
Rita Simola, koulutusjohtaja

Palvelualojen työelämäkumppanuusverkosto

Asiakkuuspäällikkö Irja Ylönen
Koulutusjohtaja Arto Lehtola

Yritysedustajat

Anne Holma-Lehtinen, Krapihovi Oy
Sirpa Bäckström, Uudenmaan Herkku Oy
Niko Puruskainen, Primula
Elisa Koivuluoma, Keravan kaupunki, Kaupunkitekniikka
Johanna Ikonen, Järvenpään ateria- ja siivouspalvelut Jatsi Oy
Elli Velling, ISS Palvelut
Iris Vikman, Nurmijärven kunta, Aleksia-liikelaitos
Kirsi Hanski, Tuusulan kunta

Keudan edustajat

Eira Bani, toimialapäällikkö
Teija Lähdeviiki, tiimiesimies
Marketta Yliniemi, tiimiesimies

Liike-elämän palvelujen työelämäkumppanuusverkosto

Asiakkuuspäällikkö Ari Ikävalko
Koulutusjohtaja Timo Hakkarainen

Yritysedustajat

Jarno Rinnekangas, Nelonen Media
Liisa Nikkilä, Vantaan kaupunginkirjasto
Henri Suhonen, Drawery Workshop
Maaria Märkälä & Margit Lindholm, Elido Oy
Seppo Oksa, ISO Consulting Oy
Kati Liikanen, Uudenmaan Yrittäjät ry
Kari Kuosmanen, Kesko Oyj
Tarja Jussila, Lentävä Lapanen Oy
Niina Salo, Kreditte Ky
Karri Himberg, K-Supermarket Pajala
Mikael Siren, Seroprint Oy
Santeri Suomela, Salla-keittiöt

Keudan edustajat

Ari Ikävalko, asiakkuuspäällikkö
Elina Rantala, asiakkuuspäällikkö
Suvi Päivärinta, toimialapäällikkö
Timo Hakkarainen, koulutusjohtaja
Annika Lönnqvist, toimialapäällikkö

Autoalan työelämäkumppanuusverkosto

Asiakkuuspäällikkö Michael Ek
Koulutusjohtaja Outi Tuomivaara

Yritysedustajat

Tommi Tuominen, Mäkelän autotalot
Kari Virolainen, Mäntsälän Carpojat Oy
Ari Vähämöttönen, Järvenpään Auto-Arita Oy
Arto Kauppinen, Euromaster
Mikko Laakso, Hessumobiili
Raimo Stenvall, Kuljetus R. Stenvall Oy
Niclas Tåg, Uudenmaan työ- ja elinkeinotoimisto
Tommi Pispala, Autohuolto T. Pispala Oy

Keudan edustajat

Outi Tuomivaara, koulutusjohtaja
Michael Ek, asiakkuuspäällikkö
Jaakko Ristolainen, toimialapäällikkö

Teknologiapalvelujen työelämäkumppanuusverkosto

Asiakkuuspäällikkö Jorma Käyhkö
Koulutusjohtaja Arto Lehtola

Yritysedustajat

Pekka Bollström, Jarparo Oy
Antti Mäkelä, Kellokosken koneistus
Olli Rantala, Kavo Kerr Group Finland
Antti Tiainen, Marioff Corporation Oy
Markus Voutilainen, Europress
Esa Laatikainen, Dayton Oy
Tuomas Raejärvi, Sähkötalo Oy
Nyrki Laine, Nivos Oy
Petri Seppälä, VR FleetCare
Jyrki Ravantti, Rocla Oy
Toni Kyösti, Boltzoni- Auramo

Keudan edustajat

Jorma Käyhkö, asiakkuuspäällikkö
Kari Ylihakola, tiimiesimies
Arto Lehtola, koulutusjohtaja
Riikka Siitonen, toimialapäällikkö

Logistiikka-, kuljetus- ja varastopalvelujen työelämäkumppanuusverkosto

Asiakkuuspäällikkö Vesa Riekki
Koulutusjohtaja Rita Simola

Yritysedustajat

Anders Rönnqvist, Kuljetus Järvimäki Oy
Päivi Virtanen-Gill, Staples Finland Ltd
Jussi Mäkelä, Kuljetus R. Stenvall Oy
Tuukka Pajula, Posti/Transval Group

Keudan edustajat

Janne Jussila, toimialapäällikkö
Jani Järvinen, tiimiesimies
Vesa Riekki, asiakkuuspäällikkö

Rakennusalan työelämäkumppanuusverkosto

Asiakkuuspäällikkö Jorma Käyhkö
Koulutusjohtaja Outi Tuomivaara

Yritysedustajat

Eero Lahtinen, Pallasrakennus Oy
Marit Sivén, Matti Eklund Oy
Jari Renlund, Skanska
Leevi Unkuri, Scotu Oy
Ahti Niskanen, Rakennusteollisuus RT
Juha Suvanto, Rakennusteollisuus RT (varahenkilö)
Alaksi Auer, SRV
Jyri Nyberg, Rakennustoimisto Nousiainen Oy
Taina Källi, K-rauta
Ari Koli, Rakennusliitto, Uudenmaan aluetoimisto

Keudan edustajat

Outi Tuomivaara, koulutusjohtaja
Jorma Käyhkö, asiakkuuspäällikkö
Kimmo Mantela, toimialapäällikkö
Jaakko Ristolainen, toimialapäällikkö
Jari Haapala, toimialapäällikkö
Aki Koski, tiimivastaava

Hyvinvointialojen työelämäkumppanuusverkosto

Asiakkuuspäällikkö Sirpa Tuomisto
Koulutusjohtaja Rita Simola

Yritysedustajat

Merja Winha-Järvinen, Nurmijärven kunnan nuorisotoimi
Jari Pakkila, Keravan kaupungin nuorisotoimi
Mikko Lindqvist, Eteva
Lassi Puonti, Sipoon kunta/ toimintakeskus Risteys
Anu Puro, Järvenpää
Mirja Lindqvist, Tuusulan ASR-palvelut Oy
Sirkka Väistö, Sopimuskoti
Hannele Koskinen, Keravan kaupungin varhaiskasvatus
Hannamari Halinen, Tuusulan kunnan varhaiskasvatus
Mari Korhonen, Nurmijärven kunnan varhaiskasvatus
Tuula Laasanen, Niitty-Nummen Hoitokoti Oy (varalla Paula Laasanen ja Jenna Salin)
Jussi Virtanen, Kepakoti Oy
Tiina Hast, Mäntsälän kunnan työllisyysasiat
Pekka Pulkkinen, Nurmijärven klubitalo
Erja Pentti, Keski-Uudenmaan SOTE-kuntayhtymä
Olli-Pekka Alapiessa, Keski-Uudenmaan SOTE-kuntayhtymä
Jaakko Antikainen, Keski-Uudenmaan SOTE-kuntayhtymä
Marjut Lehtinen, Keski-Uudenmaan SOTE-kuntayhtymä
Teemu Purojärvi, Mehiläinen
Tuija Kanto-Hannula, Helsingin diakonissalaitokset Hoiva

Keudan edustajat

Sirpa Tuomisto, asiakkuuspäällikkö
Kaisa Aho, toimialapäällikkö
Rita Simola, koulutusjohtaja

Puutarha-alan työelämäkumppanuusverkosto

Asiakkuuspäällikkö Päivi Ranto
Koulutusjohtaja Outi Tuomivaara

Yritysedustajat

Juha Lappalainen, Elämystuotanto Hymnus Oy
Pirjo Kosonen, Vantaan kaupunki, viheralueyksikkö
Eija Jakobsson, Husulan puutarha Oy
Kaijus Ahlberg, Puutarhatoimisto Ahlberg
Satu Sokkinen, L&T viherpalvelut
Katja Hyvönen, Viherpalvelut Hyvönen

Keudan edustajat

Mika Lindqvist, toimialapäällikkö
Outi Tuomivaara, koulutusjohtaja
Päivi Ranto, asiakkuuspäällikkö
Kirsi Tuominen, tiimivastaava
Tiina Luhtaniemi tiimivastaava

Maatalous- ja metsäalan työelämäkumppanuusverkosto

Asiakkuuspäällikkö Päivi Ranto
Koulutusjohtaja Outi Tuomivaara

Yritysedustaja

Markku Koivisto, Hutkon tila
Timo Leirimaa, Metsänhoitoyhdistys
Helena Rautala, Helsingin Yliopisto/Saaren yksikkö
Kimmo Hovi, Hovin tila
Minna Laiho, Renkomäen tila
Jaakko Holsti, MTK Uusimaa
Jarmo Keskinen, Pro Agria
Esa Heikkilä, Sähköpalvelu Esa Heikkilä Oy

Keudan edustajat

Outi Tuomivaara, koulutusjohtaja
Mika Lindqvist, toimialapäällikkö
Päivi Ranto, asiakkuuspäällikkö
Jenni Päivähonka, tiimivastaava

Tekstiili- ja muotialan työelämäkumppanuusverkosto

Asiakkuuspäällikkö Irja Ylönen
Koulutusjohtaja Arto Lehtola

Yritysedustajat

Nina Sarin-Seliverstov, Tyykipuoti
Raisa Örn, SOL Pesulapalvelut

Keudan edustajat

Eira Bani, toimialapäällikkö
Sari Mallat, opettaja

Jaa sivu