Ohjelma #murros2019

Opiskelijoille, opetushenkilökunnalle ja yrityksille suunnatun tapahtuman pääpuhujaksi on vahvistettu kansainvälisesti tunnustettu tulevaisuudentutkija Risto Linturi. Tapahtuman muu ohjelma rakentuu kotimaisten edelläkävijäyritysten TED talk -tyyppisistä puheenvuoroista, joissa he esittelevät uutta teknologiaa, etenkin robotiikkaa ja tekoälyä hyödyntäviä tuotteitaan. Osaa niistä käytetään jo nyt myös Keudassa opetuksessa.

Yrityksistä mukana ovat muun muassa kielten opiskelua tukevan ja tekoälyllä varustetun Elias-robotin kehittänyt Utelias Technologies, lisättyä todellisuutta opetukseen yhdessä Keudan kanssa tuova 3D Bear ja monipuolisia UAV-ilmakuvauspalveluja tarjoava Dronefactory. Mukana ovat myös Arrow Electronics, Softability, Lifelearn, Infradex, Roboedu, Microsoft ja monet muut.

Löydät tapahtuman myös Facebookista, jossa julkaisemme tiisereitä puhujien esityksistä.

teknologinenmurros mainos Lopullinen webTakaisin 

8.00 – 8.50 KAHVITTELUA JA VERKOTTUMISTA
Vastaanottotiski aulassa – Tervetuloa!
Aamiaisbaari palvelee. Tutustu jo aamusta tapahtuman ständeihin!

Useita näytteilleasettajia.

  • Keuda
  • Microsoft
  • International EDU Heroes
  • Learn Teach Explore Sp. z o.o.
  • Seppo.io
  • Visuon
  • Elias Robotti
  • ym. 

ESITYKSET ALKAVAT

9.00 KARI HONKONEN, 15min
Verkkopedagogiikan kehittäjä, Keuda.
”Alustus päivään”­

9.15 RISTO LINTURI, 60min
Executive Catalyst (Muutosjohtaja), Chairman, Sovelto
Futurist, New Growth Platforms
”Teknologinen murros ja mahdollisuudet oppilaitoksissa ja yrityksissä”

10.15 TIMO STJERNBERG, 15min
Koulutuspäällikkö ja teknisen tuen vastaava, Infradex
”Lämpö ja kuinka sen voi nähdä”

10.32.30 JAN LINDBERG, 15min
Drone Business Manager, Dronefactory
”DJI teknologiat käytännössä”

10.50 JOHANNA HEMMINKI, 20min
Founder, Ceo, Cto, Utelias Technologies
sekä Keudan edustaja.
”Robottipedagogiikan kärkihanke”
www.eliasrobot.com/

11.12.30 JUSSI KAJALA, 20min
A Chief Operating Officer, 3DBear
sekä Opettaja TEPPO VAHTERISTO, Keuda
”3d-tekniikoiden pedagogiset mahdollisuudet”

11.35 MARIANNA HALONEN, 20min
Pedagoginen Johtaja, Microsoft
”Tytöt tarvitsevat teknologiaa ja teknologia tyttöjä!”

12.00 – 12.30 INTERNATIONAL EDU HEROES, 30min
International Edu Half an Hour! (In English!)
”STEM, Skype, Virtual Reality and other Future technologies”
12.00 – 12.10 Lukasz Gierek, 10min
”Teaching in at the beginning of 4th industrial revolution”
12.10 – 12.20 Yanina Sivakova, 10min
” The value of STEAM and Skype”
12.20 – 12.30 Pekka Ouli, 10min
“Learning Future technologies”

***
12.30 – 13.50 RUOKA- ja VERKOSTOITUMISTAUKO
Ravintola Breikki palvelee, Keuda-talo.
Tutustu tauolla myös tapahtuman ständeihin!
***

13.50 SAMPPA TURUNEN, 10min
Opiskelija, Keuda (ja hänen opettajansa Timo Poikela)
”3D Studio- ja pajatoiminta”

14.00 JUSSI HURMOLA, 15min
Toimitusjohtaja, LifeLearn Platform
"Taitojen ekosysteemi vastaamassa työelämän tarpeisiin"

14.17.30 TARMO TOIKKANEN, 15min
Chief Science Officer, LifeLearn Platform
"Jokapäiväisen oppimisen edistäminen muotoilulla"

14.35 JUKKA KLINT, 15min
Pääkouluttaja, Roboedu
sekä Opettaja HEIMO MERILEHTO, Keuda
”Roboedu VEX (Keuda Case)”

14.52.30 TIMO TIUSANEN, 15min
Puheenjohtaja Roboedu Ry., Toimitusjohtaja Step Systems Oy
”Roboedu kilpailutoiminta”

15.10 IIKKA TAANILA, 20min
Technology Advisor & Solution Architect, IoT, Arrow Electronics
”Huomisen arki tänään”

15.32.30 MIKKO LUUKKONEN, 20min
Sales Manager, Softability
”X-Reality!”

15.55 MIKKO VIITAILA, 20min
Teknologiajohtaja, Microsoft
”Tekoäly ja etiikka”

***
16.20 ILTAPÄIVÄN KAHVIT JA KESKUSTELUT
Juotavaa ja pientä purtavaa. Iltapäivän päätöskahvit: HerkkuBaari ja kahvi/tee.
Jää vielä hetkeksi, jos pystyt! Ehdit vielä tutustua tapahtuman ständeihin!
***

17.00 TAPAHTUMA PÄÄTTYY
Turvallista kotimatkaa.

Takaisin 

Työelämäpalvelut

040 174 5627
tyoelamapalvelut@keuda.fi