Opinto-ohjaus

Tavoitteet

Opinto-ohjauksen tavoitteena on tukea ja motivoida sinua tutkinnon suorittamisessa sekä lisätä hyvinvointia, ehkäistä opintojen keskeyttämistä, edistää työllistymistä ja tukea jatko-opintoihin hakeutumista.

Ohjauksella edistetään yksilöllisten tavoitteiden toteutumista valinnaisuuden, joustavuuden ja monimuotoisten opetusjärjestelyjen mahdollistamiseksi. Opinto-ohjauksen järjestämisen tavoitteena on myös edistää koulutuksellista, monikulttuurista ja sukupuolten välistä tasa-arvoa.

 Opinto-ohjaus tukee sinua opintojen eri vaiheissa:

  1. Opintoihin hakeutumisvaiheessa
  2. Opintojen aloittamisessa, opintojen etenemisessä ja tarvittavien valintojen tekemisessä
  3. Valmistumisvaiheessa sekä työhön ja jatko-opintoihin siirryttäessä

Ohjaus on osa kokonaisvaltaista hyvinvointityötä. Ohjaus oppilaitoksessa on koko henkilöstön vastuulla. Vastaat itse opintojesi etenemisestä, mutta vastuuohjaaja ja opinto-ohjaaja ovat sinun tukenasi. Ohjaukseen osallistuu myös opiskeluhuollon henkilöstö. Oppilaitoksen opinto-ohjauksen kanssa yhteistyössä toimivat mm. kuntien nuorisotoimi sekä sosiaali- ja terveystoimi.

Keudan opinto-ohjaajatYksikköYhteystiedot 
JÄRVENPÄÄ
Janne Jousiaho 

Wärtsilänkatu

0500 887 377

janne.jousiaho@keuda.fi

Nina Östman

Wärtsilänkatu

050 350 7505

nina.ostman@keuda.fi

Mirja Pitkänen

Sibeliuksenväylä

 

050 350 7546

mirja.pitkanen@keuda.fi

Johanna Leinonen

Sibeliuksenväylä

aikuiskoulutus

 040 174 5508

johanna.leinonen@keuda.fi

Ulla-Riitta Kara

Wärtsilänkatu

aikuiskoulutus

050 430 2753

Ulla-Riitta.kara@keuda.fi

MÄNTSÄLÄ
Jukka Maja

Saaren kartano

050 414 5678

jukka.maja@keuda.fi

Eija Toivanen 

Lukkarinpolku

050 321 9155

eija.toivanen@keuda.fi

     
KERAVA

 

Marja Friberg

 

Sarviniitynkatu

(to-pe)

 

050 563 8851

marja.friberg@keuda.fi

 

Petra Karvonen

 

Sarviniitynkatu 

(18.9 - 30.11.2017)

 

050 4150 875

petra.karvonen@keuda.fi 

 

Salme Larvala

 

Keskikatu 

050 364 0529

salme.larvala@keuda.fi

Kari Ponto 

Keskikatu (ma-ti)

050 439 7661

kari.ponto@keuda.fi

   

 

 

Johanna Leinonen

Keskikatu

aikuiskoulutus

040 174 5508

johanna.leinonen@keuda.fi

Ulla-Riitta Kara

Sarviniitynkatu

aikuiskoulutus

050 430 2753

ulla-riitta.kara@keuda.fi

NURMIJÄRVI

 

Marja Friberg

Janne jousiaho

Lopentie 

050 415 0746

marja.friberg@keuda.fi

janne.jousiaho@keuda.fi

TUUSULA
Marja Friberg 

Pekka Halosen akatemia

(ma-ke)

050 563 8851

marja.friberg@keuda.fi

Outi Kari

Kirkkotie

050 434 4105

outi.kari@keuda.fi

Päivi Nevalainen

Kirkkotie

aikuiskoulutus

050 441 9928

paivi.nevalainen@keuda.fi

     
 SIPOO  
 Kari Ponto

Sipoon Enter

(ke-pe)

050 439 7661

kari.ponto@keuda.fi

     
HELSINKI    
Johanna Leinonen Uutiskatu

040 174 5508

johanna.leinonen@keuda.fi