Opinto-ohjaus

Tavoitteet

Opinto-ohjauksen tavoitteena on tukea ja motivoida sinua tutkinnon suorittamisessa sekä lisätä hyvinvointia, ehkäistä opintojen keskeyttämistä, edistää työllistymistä ja tukea jatko-opintoihin hakeutumista.

Ohjauksella edistetään yksilöllisten tavoitteiden toteutumista valinnaisuuden, joustavuuden ja monimuotoisten opetusjärjestelyjen mahdollistamiseksi. Opinto-ohjauksen järjestämisen tavoitteena on myös edistää koulutuksellista, monikulttuurista ja sukupuolten välistä tasa-arvoa.

 Opinto-ohjaus tukee sinua opintojen eri vaiheissa:

  1. Opintoihin hakeutumisvaiheessa
  2. Opintojen aloittamisessa, opintojen etenemisessä ja tarvittavien valintojen tekemisessä
  3. Valmistumisvaiheessa sekä työhön ja jatko-opintoihin siirryttäessä

Ohjaus on osa kokonaisvaltaista hyvinvointityötä. Ohjaus oppilaitoksessa on koko henkilöstön vastuulla. Vastaat itse opintojesi etenemisestä, mutta vastuuohjaaja ja opinto-ohjaaja ovat sinun tukenasi. Ohjaukseen osallistuu myös opiskeluhuollon henkilöstö. Oppilaitoksen opinto-ohjauksen kanssa yhteistyössä toimivat mm. kuntien nuorisotoimi sekä sosiaali- ja terveystoimi.

Keudan opinto-ohjaajatYksikköYhteystiedot 
JÄRVENPÄÄ

Petra Karvonen

 

Wärtsilänkatu
ma-pe

050 415 0875
petra.karvonen@keuda.fi

Kari Ponto

-sähkö - automaatiotekniikan pt

Wärtsilänkatu
ma-ti

050 439 7661
kari.ponto@keuda.fi

Mirja Pitkänen

-matkailualan pt

-elintarvikealan pt

-ravintola- ja catering -alan pt

-puhtaus- ja kiinteistöpalvelualojen pt: kotityöpalvelujen ja toimitilapalvelujen osaamisala PAATELA-rakennus

-Valma

Sibeliuksenväylä
ma-pe

050 350 7546
mirja.pitkanen@keuda.fi

Johanna Leinonen

- hotelli-,ravintola- ja cateringalan pt (asiakaskohtaiset), at, eat

- ravintolakokin at

- suurtalouskokin at

- kiinteistöpalvelujen pt, at

- kotityö- ja puhdistuspalvelujen pt, at

- laitoshoitajan at

- siivousteknikon eat

- siivoustyönohjaajan eat

- johtamisen eat

- lähiesimiestyön at

- majoitus- ja ravitsemisalan esimies, eat

- tekstiili- ja vaatetusalan pt, eat

- tekstiilihuollon at, eat

Sibeliuksenväylä
ma, to-pe

040 174 5508
johanna.leinonen@keuda.fi

Ulla-Riitta Kara

Wärtsilänkatu
ma-pe

050 430 2753
ulla-riitta.kara@keuda.fi

MÄNTSÄLÄ
Jukka Maja

Saaren kartano
ma-pe

050 414 5678
jukka.maja@keuda.fi

Johanna Leinonen 

- Puutarha-alan (kukka- ja puutarhakaupan osaamisala) pt

- floristin at

-floristimestarin eat

Saaren kartano
ti-ke

040 174 5508
johanna.leinonen@keuda.fi

 Eija Toivanen


Lukkarinpolku
ti-to
050 321 9155
eija.toivanen@keuda.fi
KERAVA

 Salme Larvala

Keskikatu
ma-pe

050 364 0529
salme.larvala@keuda.fi

Marja Friberg

Tieto- ja viestintätekniikan pt

Keskikatu 
ma-ti

050 563 8851
marja.friberg@keuda.fi

Inga Peltola

Sarviniitynkatu
ma-pe

050 382 9840
inga.peltola@keuda.fi

Janne Jousiaho Sarviniitynkatu
ti-to

0500 887 377
janne.jousiaho@keuda.fi
Eija Toivanen Sarviniitynkatu
ma, pe

050 321 9155
eija.toivanen@keuda.fi

NURMIJÄRVI

 Kalle Määttä

- Autoalan pt

- Rakennusalan pt

- Ravintola- ja cateringalan pt

- Sosiaali- ja terveysalan pt

- Sähkö- ja automaatioalan pt

- Tieto- ja tietoliikennetekniikan pt (ICT)

 

Lopentie 
ma-pe

050 439 7691
kalle.maatta@keuda.fi

Nina Östman

- Media-alan pt

- Liiketalouden pt

- Valma

Lopentie
ma-ti

050 350 7505
nina.ostman@keuda.fi
TUUSULA

Marja Friberg 

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun pt

Pekka Halosen akatemia
ke-pe

050 563 8851
marja.friberg@keuda.fi

Outi Kari

- sosiaali- ja terveysalan pt

- hius- ja kauneudenhoitoalan pt

Kirkkotie
ma-pe

050 434 4105
outi.kari@keuda.fi

Päivi Nevalainen

Kirkkotie
ma-pe

050 441 9928
paivi.nevalainen@keuda.fi

 Janne Jousiaho Kirkkotie
ma, pe

0500 887 377
janne.jousiaho@keuda.fi
 SIPOO  

 Kari Ponto

- liiketalouden pt

- sähkö - automaatiotekniikan pt

- tieto‐ ja viestintätekniikan pt

Sipoon Enter
ke-pe

050 439 7661

kari.ponto@keuda.fi

HELSINKI

   

Nina Östman

- Media-alan pt, at, eat

Uutiskatu
ke-pe
050 350 7505
nina.ostman@keuda.fi