Tukea opiskeluun

Opiskelijana sinulla on oikeus ohjaukseen ja tukeen opinnoissasi. Vastuuopettajat, opinto-ohjaajat, ammattiohjaajat, yto- ja ammattiopettajat ja erityisopettajat ovat kaikki tukenasi. Keudaattori-tukipaja tarjoaa yksilöllistä tukea esimerkiksi verkkokurssien tekemiseen ja puuttuvien suoritusten opiskeluun. Voit saada tukea myös työpaikalla oppimiseen.

Erityinen tuki

Sinulla on mahdollisuus saada monipuolista tukea opintojesi edistämiseksi. Erityisen tuen tarve tunnistetaan opintojen eri vaiheissa ja onkin tärkeää, että opiskelijana olet itse aktiivinen tuen tarpeen kertomisessa. Erityinen tuki Keudassa voi olla esimerkiksi erityisopettajan tarjoamaa rinnakkais- tai yksilöopetusta, yksilöityjä tehtäviä, erityisiä apuvälineitä tai tarvittaessa kevennetty työviikko. Keudan jokaisessa toimipisteessä toimii erityisestä tuesta vastaava henkilö (erva), jonka tehtävänä on suunnitella, toteuttaa ja arvioida erityisen tuen järjestelyjä opiskelijalähtöisesti.

Jos tarvitset tukea opintoihisi esimerkiksi oppimisvaikeuksien vuoksi, sinulle voidaan tehdä erityisen tuen suunnitelma, joka on osa HOKSaa (Henkilökohtaista osaamisen kehittämisen suunnitelmaa). Erityisen tuen suunnitelma tehdään yhdessä opiskelijan, vastuuohjaajan ja erityisopettajan kanssa. Alle 18-vuotiaan opiskelijan huoltaja on myös mukana erityisen tuen päätöstä tehtäessä ja suunnitelmaa laadittaessa. Suunnitelmassa sovitaan tarvittavista tukitoimista, jotta opiskelusi etenevät. Erityisen tuen koordinaattorina toimii Marjo Liete (marjo.liete@keuda.fi) p.050 4419925.

JÄRVENPÄÄ

Wärtsilänkatu 7
04410 Järvenpää

Miia Niskakoski
0401745355
miia.niskakoski@keuda.fi

Teija Niemi (laaja-alainen erityisopettaja)
050 473 0919
teija.niemi@keuda.fi

Sibeliuksenväylä 55
04410 Järvenpää

Tuula Pitkänen
050 415 0671
tuula.pitkanen@keuda.fi

MÄNTSÄLÄ

Saaren kartano
Paroninkuja
04920 Saarentaus

Teija Olenius
0504150842

Marika Hårdh (laaja-alainen erityisopettaja)
050 473 0605
marika.hardh@keuda.fi

Lukkarinpolku 2
04600 Mäntsälä

Sari Aro
040 174 5446
sari.aro@keuda.fi

Tavoitettavissa ma-pe puhelimitse (myös WhatsApp), sähköpostitse ja Teamsilla

KERAVA

Sarviniitynkatu 9
04200 Kerava

Noora Paakki
040 174 4588
noora.paakki@keuda.fi

Kati Metsätalo (laaja-alainen erityisopettaja)
040 484 0778
kati.metsatalo@keuda.fi

Lasse Pihanen (laaja-alainen erityisopettaja)
0403572631
lasse.pihanen@keuda.fi

Tavoitettavissa ma-pe sähköpostitse, Teamsilla ja puhelimitse (myös Whatsapp)

Keskikatu 3
04200 Kerava

Anne Berg
040 615 8674
anne.berg@keuda.fi

NURMIJÄRVI

Lopentie 20
01860 Nurmijärvi

Liisa Hoffrèn-Suhonen
0504419913
liisa.hoffren-suhonen@keuda.fi

Senja Laakso
050 434 4127
senja.laakso@keuda.fi

TUUSULA

Pekka Halosen akatemia
Kansanopistontie 60
04380 Tuusula

Elina Savukoski
050 415 0799
elina.savukoski@keuda.fi
erityisopettaja.pha@keuda.fi

Christina Holmlund
050 415 0945
christina.holmlund@keuda.fi
erityisopettaja.pha@keuda.fi

Kaisa Pöyskö (laaja-alainen erityisopettaja)
0504730843
kaisa.poysko@keuda.fi

Kirkkotie 31
04310 Tuusula

Marikka Inkala
050 4150 860
marikka.inkala@keuda.fi

SIPOO

Sipoon Enter
Iso Kylätie 14
04130 Sipoo

Saila Tikanoja
050 439 7367
saila.tikanoja@keuda.fi

Tavoitettavissa sähköpostitse, Teamsillä, viesteillä, whatsappilla ja puhelimitse ma- to.

Lähetä turvapostia tästä