Keudaattori

Kokonaisvaltaista tukea

Keudaattori on nimi Keudan opiskelijalle tarjottavalle kokonaisvaltaiselle tuelle. Keudaattorissa voit tehdä puuttuvia suorituksia ja saada tukea opintojesi suorittamiseen yksilöllisesti. Työpaikalla annettava ohjaus on osa keudaattoritoimintaa. Keudaattorissa voit opiskella myös opiskeluvalmiuksia tukevia opintoja (OPVA). Tukea opintoihisi tarjoavat mm. erityisopettaja, ammattiohjaaja ja aineenopettajat. Keudan opiskelijana voit mennä minkä tahansa toimipisteen tukipajaan suorittamaan opintojasi. Ole rohkeasti yhteydessä keudaattoritoiminnan yhdyshenkilöihin, joiden yhteystiedot löydät alla olevasta luettelosta.

Keudaattoritoiminnasta antaa lisätietoa myös erityisen tuen koordinaattori Marjo Liete p. 050 4419925. Sähköpostit ovat muotoa etunimi.sukunimi@keuda.fi

Keudaattori-tukipajat toimipisteittäin

 

JÄRVENPÄÄ

Sibeliuksenväylä 55

Keudaattori on Paatelassa luokassa 210

ma klo 8.30 – 15
ti klo 8.30 – 15 (kielet joka toinen tiistai klo 12 – 15, parittomat viikot; toiminta digitaalisessa ympäristössä, matematiikka, fysiikka ja kemia klo 12 – 14 joka viikko 13.2.-30.4.23 aikavälillä)
ke klo 8.30 – 14
to klo 8.30 – 15
pe klo 8.30 – 15

Opiskelijan kanssa sovittaessa voimme pitää Keudaattoria klo 16 asti ja etämahdollisuutta opiskelija voi tiedustella Tuulalta tai Riinalta.

ERITYISESTÄ TUESTA VASTAAVA OPETTAJA
Tuula Pitkänen
050 415 0671
tuula.pitkanen@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJAT
Riina Lehmus 
050 598 4658
riina.lehmus@keuda.fi

Ilona Kosonen (elintarvikeala, keudaattori 1pv/vk)
050 473 0911
ilona.kosonen@keuda.fi

MALU
Maritta Veräjänkorva (joka torstai ip)
040 174 4540
maritta.verajankorva@keuda.fi

KIELET
Nina Wikström (joka toinen tiistai ip)
050 350 7562
nina.aula@keuda.fi

Wärtsilänkatu 7

Luokka: Keudaattori
– joka arkipäivä klo 8.30 – 15.00

Yto-opettajat tavoitettavissa sovitun aikataulun mukaisesti.

ERITYISESTÄ TUESTA VASTAAVAT OPETTAJAT
Miia Niskakoski
040 174 5355
miia.niskakoski@keuda.fi

Irkka Airola
040 539 2887
irkka.airola@keuda.fi

Teija Niemi (laaja-alainen erityisopettaja)
0504730919
teija.niemi@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJAT
Suvi Lassila

040 595 4757
suvi.lassila@keuda.fi

Hanna Liukka
050 473 6485
hanna.liukka@keuda.fi

Tarja Orava
050 571 2249
tarja.orava@keuda.fi

KERAVA

Keskikatu 3 A (Keuda-talo)
Luokka: 224

Keudaattori-tukipaja palvelee
ma-pe klo 8.30-15.00
keudakeskikadunammattiohjaajat@keuda.fi

ERITYISESTÄ TUESTA VASTAAVA OPETTAJA
Anne Berg
040 615 8674
anne.berg@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJAT
Reeta Citir
050 470 3258
reeta.citir@keuda.fi

Jari Kajanus
050 461 7635
jari.kajanus@keuda.fi

Susanna Lappetelainen
040 174 5357
susanna.lappetelainen@keuda.fi

Sarviniitynkatu 9
Luokka: 205

Sarviniitynkadun Keudaattori on auki joka arkipäivä ma-pe klo 8.30-15

 YTO-tukipajat, joissa yto-opettajat ovat paikalla ovat avoinna seuraavasti:

  1. tiistaisin klo 12-14 kielet, Olli Känsälä
    040 174 4539 olli.kansala@keuda.fi
  2. keskiviikkoisin klo 8.30-11.30 MALU-aineet, Mika Kosonen luokka 217,
    040 174 4579 mika.kosonen@keuda.fi
  3. torstaisin klo 12-13 äidinkieli, taide ja luova ilmaisu, Taru Henriksson,
    050 473 8121, taru.henriksson@keuda.fi

Lisäksi torstaisin S2-paja luokassa 1002, Pekka Välilä, 040 174 4594, pekka.valila@keuda.fi

ERITYISESTÄ TUESTA VASTAAVAT OPETTAJAT
Noora Paakki
040 174 4588
noora.paakki@keuda.fi

Kati Metsätalo (laaja-alainen erityisopettaja)
040 484 0778
kati.metsatalo@keuda.fi

Lasse Pihanen (laaja-alainen erityisopettaja)
040 357 2631
lasse.pihanen@keuda.fi

Miia Walli (1.2.23 alk.)
miia.walli@keuda.fi

 

AMMATTIOHJAAJAT
Katja Hyry (tukipaja)
050 401 6382
katja.hyry@keuda.fi

Roosa Leinonen (tukipaja)
050 455 7057
roosa.leinonen@keuda.fi

Liisa Leino (talotekniikka)
050 441 6678
liisa.leino@keuda.fi

Tea Riuttanen (talotekniikka)
050 473 2612
tea.riuttanen@keuda.fi

Robert Borg (logistiikka)
050 512 6650
robert.borg@keuda.fi

Leo Vikström (ajoneuvoala)
050 536 3670
leo.vikstrom@keuda.fi

Justus Kalmi (laboratorioala)
050 525 0536
justus.kalmi@keuda.fi

Aatu Sivonen (tieto- ja viestintätekniikka)
040 575 5693
aatu.sivonen@keuda.fi

 

AMMATTIMIES

Henri Kalliomäki (prosessiala)
050 439 7680
henri.kalliomaki@keuda.fi

MÄNTSÄLÄ

Lukkarinpolku 2

Erityiseen tukeen liittyvät järjestelyt ja toiminnan koordinointi: erityisopettaja Sari Aro

Yleiskeudaattori ma-pe klo 8.30-11-15 ja klo 11.45-14.30 luokassa 1099, ammattiohjaaja Sari Louhemäki

Matemaattisten aineiden Keudaattori keskiviikkoisin klo 8.30-11.15, luokassa 1131, opettaja Kari Vaskonen

Äidinkielen Keudaattori keskiviikkoisin klo 11.45-14.30 luokassa 1068, opettaja Sampo Keski-Lusa

Vieraiden kielten Keudaattori, torstaisin klo 8.30-11.15 luokassa 1067, opettaja Kirilla Huttu-Dabbs

S2-paja, perjantaisin klo 8.30-14.30, opettaja Jemina Hovi

ERITYISESTÄ TUESTA VASTAAVA OPETTAJA
Sari Aro
040 174 5446
sari.aro@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJAT
Sari Louhemäki
050 306 9618
sari.louhemaki@keuda.fi

Taija Mäkelä
050 356 8070
taija.makela@keuda.fi

Matemaattiset aineet ja toiminta digitaalisessa ympäristössä, Kari Vaskonen
040 174 4543
kari.vaskonen@keuda.fi

Äidinkieli ja taide ja luova ilmaisu, Sampo Keski-Lusa
050 473 0455
sampo.keski-lusa@keuda.fi

Vieraat kielet, Kirilla Huttu-Dabbs
040 174 4544
kirilla.huttu-dabbs@keuda.fi

S2-opetus, Tomi Salonen
050 473 0764
tomi.salonen@keuda.fi

Saaren kartano, Paroninkuja

Iltakeudaattoriajat tiistai klo 16-18:
26.4.2022
Iltakeudaattoriin ilmoittauduttava viimeistään edellisenä päivänä Hanna Karkmanille (WhatsApp/sähköposti).

ERITYISESTÄ TUESTA VASTAAVA OPETTAJA
Teija Olenius
050 4150 842
teija.olenius@keuda.fi 

AMMATTIOHJAAJA
Hanna Karkman
050 572 2869
hanna.karkman@keuda.fi

Etätuki (WhatsApp, tekstiviesti, sähköposti)

Tarvittaessa Teams-tuki
YTO-opinnot
– äidinkieli ja viestintä:
Sini Saares
sini.saares@keuda.fi
050 415 0731

– vieraat kielet:
Ilona Tarkki
ilona.tarkki@keuda.fi
040 174 5365

– matemaattiset aineet:
Esa Airaksinen
esa.airaksinen@keuda.fi
050 343 5982

Muihin opintoihin liittyvissä ongelmissa ole yhteydessä vastuuopettajaasi.

NURMIJÄRVI

Lopentie 20
01860 PERTTULA

Maanantai
8.30–11.30
tilassa A040: YTO-aineet (Jannina Salmi)
tilassa A023 OPVA S2 (Tomi Salonen)
12.00–14.00
tilassa A023 OPVA: matematiikka/kielet (Tomi Salonen)

Tiistai
8.30–11.30
tilassa A030: Äidinkieli (Anna Mattila ja Liisa Hoffrén-Suhonen)
12.00–15.00 
tilassa A030: Englanti ja ruotsi (Ilona Tarkki ja Liisa Hoffrén-Suhonen)

Keskiviikko
8.30–11.30
tilassa A030: Matemaattiset aineet (Maria Larionova ja Liisa Hoffrén-Suhonen)
tilassa A023: OPVA S2 (Tomi Salonen)
12.00–14.00
tilassa A023: OPVA S2 (Tomi Salonen)
tilassa A030 5.10.2022 alkaen: YTOT  (Liisa Hoffrén-Suhonen)

Torstai
8.30–11.30
tilassa A023: YTOT (Tomi Salonen) 
tilassa A023: OPVA S2 (Tomi Salonen)
12.00–15.00
tilassa A030: yhteiskunnalliset YTO-aineet (Heli Lehtilä ja Jannina Salmi)

Perjantai
8.30–11.30
tilassa A023: YTOT (Jannina Salmi)

Ammatillisten aineiden tuki: Kysy tarkempi aikataulu vastuuopettajaltasi

ERITYISESTÄ TUESTA VASTAAVAT OPETTAJAT
Senja Laakso
050 434 4127
senja.laakso@keuda.fi

Liisa Hoffrén-Suhonen
050 4 419 913
liisa.hoffren-suhonen@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJAT
Bilal Al-Salih
– autoalan pt

Jannina Salmi
– yto-keudaattori

Linda Turunen
-sosiaali- ja terveysala pt
– ravintola- ja cateringalan pt

Taavi Köntti
– tieto- ja viestintätekniikan pt

Henna Mannila
-media-alan ja kuvallisen ilmaisun pt
-liiketoiminnan pt

OPETTAJAT
Heli Lehtilä-Salmi (yhteiskunnalliset ytot)
040 174 4592
heli.lehtilä-salmi@keuda.fi

Anna Mattila (äidinkieli, taide ja luova ilmaisu)
050 415 0788
anna.mattila@keuda.fi

Tomi Salonen (suomi toisena kielenä)
0401 546 901
tomi.salonen@keuda.fi

Maria Larionova (matemaattiset aineet)
050 4 731 173
maria.larionova@keuda.fi

Ilona Tarkki (ruotsi ja englanti)
040 1745 365
ilona.tarkki@keuda.fi

Opettajat ja ammattiohjaajat tavoitat soittamalla, tekstiviestillä, whatsappilla tai sähköpostilla.

SIPOO

Iso Kylätie 14, Sipoon Enter

Keudaattori-ajat ajalle 10.01. ->
Tiistai 11.15 – 14.00

Ammatilliset liiketalous ja YTO-aineet ERVA Saila Tikanoja
Torstai 11.15 – 14.00
Perjantai 8.00 – 9.15
Perjantai 9.25 – 10.45

ERITYISESTÄ TUESTA VASTAAVA OPETTAJA
Saila Tikanoja 
050 439 7367
saila.tikanoja@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Ritva Laitinen-Hyökki
040 481 9116
ritva.laitinen-hyokki@keuda.fi

TUUSULA

Pekka Halosen akatemia
Kansanopistontie 60,
04380 Tuusula

Ajankohdat: ma-pe klo 12-16, YTO-keudaattorit ja osaamot tiistaisin
Paikka: A-talo, 2. krs

ERITYISOPETTAJAT
Christina Holmlund
050 415 0945
christina.holmlund@keuda.fi

Elina Savukoski
050 415 0799
elina.savukoski@keuda.fi

Kaisa Pöyskö (laaja-alainen  erityisopettaja)
050 473 0843
kaisa.poysko@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJAT
Riku Savikko 1.8-31.12.22
040 354 9550
riku.savikko@keuda.fi

Jaakko Jänis 1.1.23 ->
050 574 7961
jaakko.janis@keuda.fi

Kirkkotie 31
04310 Tuusula

Maanantai
Yleistuki klo 9-15
Hoitotyönpaja klo 9-11, etukäteen ilmoittautuminen Ritva Räisäselle
Lääkelaskupaja klo 12.30-15
Mahdollisuus lääkelaskukokeen tekoon klo 15-16 (etukäteen sovittava oman lääkehoidon opettajan kanssa)

Tiistai
Yleistuki klo 9-15
Englanti ja ruotsi Kaija Kocak klo 12.15-15

Keskiviikko
Yleistuki klo 9-14
Äidinkieli Maria Seppänen klo 12.15-14

Torstai
Yleistuki klo 9-15
Matematiikka/fyke Kati Lagström klo 12.15-15

Perjantai
Yleistuki klo 9-14

ERITYISESTÄ TUESTA VASTAAVAT OPETTAJAT
Marikka Inkala
050 415 0860
marikka.inkala@keuda.fi

Marika Hårdh (laaja-alainen erityisopettaja)
0504730605
marika.hardh@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJAT
Raita Kaasalainen
050 473 0718
raita.kaasalainen@keuda.fi

Minna Multanen

050 473 0742
minna.multanen@keuda.fi

Christa Nisula
050 408 2548
christa.nisula@keuda.fi

Milla Haapaniemi
040  152 3429
milla.haapaniemi@keuda.fi

MATEMAATTISTEN AINEIDEN OPETTAJA
Kati Lagström
050 441 9916
kati.lagstrom@keuda.fi

ÄIDINKIELEN OPETTAJA
Maria Seppänen
050 415 0739
maria.seppanen@keuda.fi

KIELTEN OPETTAJA
Kaija Kocak

050 441 9918
kaija.kocak@keuda.fi

LÄÄKELASKUJEN OPETTAJA
Tuula Kokkola
050 441 9927
tuula.kokkola@keuda.fi

HOITOTYÖN OPETTAJA
Ritva Räisänen
050 441 9922
ritva.raisanen@keuda.fi

HIUS / KAUNEUS
Jenna Oravakangas 
050 574 2926
jenna.oravakangas@keuda.fi

Keudaattori toimii Kirkkotiellä mediateekin (kirjaston) yläkerrassa.
Tervetuloa Keudaattoriin tekemään tehtäviä, kertaamaan ja harjoittelemaan, kirjoittamaan näyttösuunnitelmia, hakemuksia jne.
Iltaopiskelijoiden Keudaattorituesta sovitaan etukäteen oman opettajan ja Keudaattorin kanssa

Kysy lisää!

Liete Marjo

Opettaja

+358 504 419 925

Järvenpää, Sibeliuksenväylä 55