Keudaattori

Keudaattori on nimi Keudan opiskelijalle tarjottavalle kokonaisvaltaiselle tuelle. Keudaattorissa voit tehdä puuttuvia suorituksia tai saada tukea opintojesi suorittamiseen yksilöllisesti. Työpaikalla annettava ohjaus voi olla osa Keudaattoritoimintaa. Keudaattorissa voit opiskella myös opiskeluvalmiuksia tukevia opintoja (OPVA). Tukea opintoihisi tarjoavat mm. erityisopettaja, ammattiohjaaja ja aineenopettajat. Keudan opiskelijana voit mennä minkä tahansa toimipisteen tukipajaan suorittamaan opintojasi. Ole rohkeasti yhteydessä Keudaattoritoiminnan yhdyshenkilöihin, joiden yhteystiedot löydät alla olevasta luettelosta.

Keudaattori-toiminnasta antaa lisätietoa myös erityisen tuen koordinaattori Marjo Liete p. 050 4419925 tai kehittämisasiantuntija Erja Kärnä p 050 372 0837. (Sähköpostit ovat etunimi.sukunimi@keuda.fi)

Keudaattori-tukipajat toimipisteittäin:

JÄRVENPÄÄ

Sibeliuksenväylä 55

Keudaattori on Paatelassa luokassa 210

ma -ke klo 9-16

to klo 8.30 – 14 (kielet, tdy, matematiikka, fysiikka ja kemia)

pe klo 8.30 – 15

(etämahdollisuutta voit tiedustella Tuulalta, Riinalta ja Katilta)

ERVA
Tuula Pitkänen
050 415 0671
tuula.pitkanen@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Riina Lehmus
050 598 4658
riina.lehmus@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Kati Jokinen

050 433 0658
kati.jokinen@keuda.fi

Malu opettaja
Maritta Veräjänkorva
040 174 4540
maritta.verajankorva@keuda.fi

Kielten opettaja
Nina Aula
050 350 7562
nina.aula@keuda.fi

 

Wärtsilänkatu 7

Luokka: Keudaattori

– joka arkipäivä klo 8.30 – 15.00

Yto-opettajat tavoitettavissa sovitun aikataulun mukaisesti.

ERVA
Juho Niskanen
050 534 2389
juho.niskanen@keuda.fi

ERVA
Miia Niskakoski
040 174 5355
miia.niskakoski@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Tuomas Lehtonen
050 407 2279
tuomas.lehtonen@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Hanna Liukka
050 473 6485
hanna.liukka@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Tarja Orava
050 571 2249
tarja.orava@keuda.fi

KERAVA

Keskikatu 3 A (Keuda-talo)
Luokka: 224

Keudaattori-tukipaja615 palvelee

ma-pe klo 8.30-15.00

ERITYISESTÄ TUESTA VASTAAVA ERITYISOPETTAJA

Anne Berg
040 615 8674
anne.berg@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJAT
Reeta Citir
050 470 3258
reeta.citir@keuda.fi

Jari Kajanus
050 461 7635
jari.kajanus@keuda.fi

Susanna Lappetelainen
040 174 5357
susanna.lappetelainen@keuda.

Vilma Turunen
050 435 4025
vilma.turunen@keuda.fi

Antti Ylänen
040 174 4502
antti.ylanen@keuda.fi

 

Sarviniitynkatu 9
Luokka: 205

Sarviniitynkadun Keudaattori-tukipaja palvelee koululla  rajoitetuin opiskelijapaikoin (10) ma-pe klo 8.30-15

Tukipajan paikkojen tiedusteluihin vastaa ammattiohjaaja Katja Hyry p. 050 401 6382
katja.hyry@keuda.fi

Yhteisten tutkinnon osien (YTO) opettajat ovat tukipajassa 

– tiistaisin klo 12-14 kielet, Olli Känsälä
– keskiviikkoisin klo 12-14 matematiikka, fysiikka, kemia, Mika Kosonen

Lisäksi torstaisin S2-paja luokassa 1002, Pekka Välilä

ERVAT
Noora Paakki
040 174 4588
noora.paakki@keuda.fi

Terhi Niittymäki
050 592 9051
terhi.niittymaki@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Katja Hyry (tukipaja)
050 401 6382
katja.hyry@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Roosa Leinonen (tukipaja)
050 455 7057
roosa.leinonen@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Liisa Leino (taloteknikka)
050 441 6678
liisa.leino@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Tea Riuttanen (talotekniikka)

050 473 2612
tea.riuttanen@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Robert Borg (logistiikka)
050 512 6650
robert.borg@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Lasse Martin (logistiikka)

050 473 0852
lasse.martin@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Arto Vehtari (logistiikka)

050 473 0498
arto.vehtari@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Kirsi Palonen (puhtaus- ja kiinteistöala)
050 465 1619
kirsi.palonen@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Leo Vikström (autoala)

050 536 3670
leo.vikstrom@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Justus Kalmi (laboratorioala)

050 525 0536
justus.kalmi@keuda.fi

 

040 174 4539 olli.kansala@keuda.fi
-> kielet

040 174 4579 mika.kosonen@keuda.fi
-> matematiikka, fysiikka, kemia

040 174 4594 pekka.valila@keuda.fi
-> opva/s2

MÄNTSÄLÄ

Lukkarinpolku 2

Erityiseen tukeen liittyvät järjestelyt ja toiminnan koordinointi, erityisopettaja Sari Aro

Yleiskeudaattori ma-pe klo 8.30-11-15 ja klo 11.45-14.30 luokassa 1099, ammattiohjaaja Sari Lawrence

Matemaattisten aineiden Keudaattori keskiviikkoisin klo 8.30-11.15, luokassa 1131, opettaja Kari Vaskonen

Äidinkielen Keudaattori keskiviikkoisin klo 11.45-14.30 luokassa 1068, opettaja Sampo Keski-Lusa

Vieraiden kielten Keudaattori, torstaisin klo 8.30-11.15 luokassa 1067, opettaja Kirilla Huttu-Dabbs

S2-paja, perjantaisin klo 8.30-14.30, opettaja Jemina Hovi

ERVA
Sari Aro
040 174 5446
sari.aro@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJAT

Sari Lawrence
050 306 9618
sari.lawrence@keuda.fi

Taija Mäkelä
050 356 8070
taija.makela@keuda.fi

Matemaattiset aineet ja TDY, Kari Vaskonen
040 174 4543
kari.vaskonen@keuda.fi

Äidinkieli ja taide ja luova ilmaisu, Sampo Keski-Lusa
050 473 0455
sampo.keski-lusa@keuda.fi

Vieraat kielet, Kirilla Huttu-Dabbs
040 174 4544
kirilla.huttu-dabbs@keuda.fi

S2-opetus, Jemina Hovi 
050 473 0764
jemina.hovi@keuda.fi

 

Saaren kartano, Paroninkuja

Iltakeudaattoriajat tiistai klo 16-18:
26.4.2022
Iltakeudaattoriin ilmoittauduttava viimeistään edellisenä päivänä Hanna Karkmanille (WhatsApp/sähköposti).

ERVA
Päivi Pettinen
0500 913 595
paivi.pettinen@keuda.fi 

AMMATTIOHJAAJA
Hanna Karkman
050 572 2869
hanna.karkman@keuda.fi

Etätuki (WhatsApp, tekstiviesti, sähköposti)

Tarvittaessa Teams-tuki
YTO-opinnot
– äidinkieli ja viestintä:
Sini Saares
sini.saares@keuda.fi
050 415 0731

– vieraat kielet:
Ilona Tarkki
ilona.tarkki@keuda.fi
040 174 5365

– matemaattiset aineet:
Esa Airaksinen
esa.airaksinen@keuda.fi
050 3435982

ERVA –  erityiseen tukeen liittyvät järjestelyt ja toiminnan koordinointi

Päivi Pettinen

Muihin opintoihin liittyvissä ongelmissa ole yhteydessä vastuuopettajaasi.

NURMIJÄRVI

Lopentie 20
01860 PERTTULA

Maanantaisin
klo 8.30-11.30
tilassa A014 opettaja Heli Lehtilä-Salmi, yhteiskunnalliset ytot (tammi-helmikuu)
klo 8.30-14
tilassa A023, opettaja Jemina Hovi, OPVA-opinnot

Tiistaisin tilassa A030
klo 8.30-11.30
opettaja Anna Mattila, äidinkieli
erityisopettaja Irmeli Mäkelä, kaikki ytot
klo 12.00-15.00
opettaja Petra Cornér-Kaseva, ruotsi ja englanti
erityisopettaja Irmeli Mäkelä, kaikki ytot

Keskiviikkoisin  
klo 8.30-11.30  
tilassa A030 opettaja Jyrki Nousiainen, matematiikka, fysiikka, kemia sekä toiminta digitaalisessa ympäristössä
tilassa A030 erityisopettaja Irmeli Mäkelä, kaikki ytot
tilassa A023 opettaja Jemina Hovi, OPVA-opinnot
klo 12.00-14.00  
tilassa A030 erityisopettaja Irmeli Mäkelä, kaikki ytot

Torstaisin
tilassa A023 klo 8.30-11.30 opettaja Jemina Hovi, kaikki ytot

Ammatillisten aineiden tuki Kysy tarkempi aikataulu vastuuopettajaltasi

ERVAT

Senja Laakso
050 434 4127
senja.laakso@keuda.fi

Irmeli Mäkelä
050 461 6589
irmeli.makelä@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJAT:

Leena Karhunen

Bilal Al-Salih
– autoalan pt

Linda Turunen– -sosiaali- ja terveysala pt
– ravintola- ja cateringalan pt

Eetu Pasanen
– tieto- ja viestintätekniikan pt (IT-tuki)

Henna Mannila
-media-alan ja kuvallisen ilmaisun pt
– liiketoiminnan pt

Heli Lehtilä-Salmi
040 174 4592
heli.lehtilä-salmi@keuda.fi

Anna Mattila
050 415 0788
anna.mattila@keuda.fi

Eini Kuusalo
050 415 0793
eini.kuusalo@keuda.fi

Petra Corner-Kaseva
040 174 4541
petra.cornér-kaseva@keuda.fi

Jemina Hovi
050 473 0764
jemina.hovi@keuda.fi

Opettajat ja ammattiohjaajat tavoitat soittamalla, tekstiviestillä, whatsappilla tai sähköpostilla.

SIPOO

Iso Kylätie 14, Sipoon Enter

Keudaattori-ajat ajalle 10.01. ->

Tiistai 11.15 – 14.00

Ammatilliset Liiketalous ja YTO-aineet ERVA Saila Tikanoja

Torstai 11.15 – 14.00

Ammatilliset Liiketalous ja YTO-aineet ERVA Saila Tikanoja

Perjantai 8.00 – 9.15

Ammatilliset Liiketalous ja YTO-aineet ERVA Saila Tikanoja

Perjantai 9.25 – 10.45

Ammatilliset Liiketalous ja YTO-aineet ERVA Saila Tikanoja

ERVA

Saila Tikanoja 
050 439 7367
saila.tikanoja@keuda.fi

TUUSULA

Pekka Halosen akatemia
Kansanopistontie 60,
04380 Tuusula

ERVAT
Christina Holmlund 0504150945
Elina Savukoski 0504150799

OHJAAJA: 
Ammattiohjaaja
Jaakko Jänis 0505747961

 

Kirkkotie 31
04310 Tuusula

Maanantai yleistuki 9-15

Hoitotyönpaja 9-11 etukäteen ilmoittautuminen Ritva Räisäselle

Lääkelaskupaja 12.30-15

Mahdollisuus lääkelaskukokeen tekoon klo 15-16 (etukäteen sovittava oman lääkehoidon open kanssa)

Tiistai yleistuki 9-15

Englanti ja ruotsi Kaija Kocak klo 12.15-15

Keskiviikko yleistuki 9-14

Äidinkieli Maria Seppänen 12.15-14

Torstai 9-15 yleistuki

Matematiikka/fyke Kati Lagström 12.15-15

Perjantai yleistuki 9-14

ERVA

erityisopettaja
Marikka Inkala
050 415 0860

OHJAAJAT: 

Raita Kaasalainen
050 473 0718

Minna Multanen
050 473 0742

Christa Nisula
050 408 2548

Jani Tammi
050 344 9769

matemaattiset opettaja
Kati Lagström
050 441 9916

äidinkieli opettaja
Maria Seppänen
050 415 0739

kielet opettaja
Kaija Kocak

050 441 9918

lääkelaskut opettaja
Tuula Kokkola
050 441 9927

hoitotyö opettaja
Ritva Räisänen
ritva.raisanen@keuda.fi

Jenna Oravakangas hius/kauneus
050 574 2926

Keudaattori toimii Kirkkotiellä mediateekin (kirjaston) yläkerrassa.

Tervetuloa Keudaattoriin tekemään tehtäviä, kertaamaan ja harjoittelemaan, kirjoittamaan näyttösuunnitelmia, hakemuksia jne.

Iltaopiskelijoiden Keudaattorituesta sovitaan etukäteen oman opettajan ja Keudaattorin kanssa