Keudaattori

Keudaattori on nimi Keudan opiskelijalle tarjoamalle kokonaisvaltaiselle tuelle. Keudaattorissa voit tehdä puuttuvia suorituksia tai saada tukea opintojesi suorittamiseen yksilöllisesti. Työpaikalla annettava ohjaus on osa Keudaattoritoimintaa. Keudaattorissa voit opiskella myös opiskeluvalmiuksia tukevia opintoja (OPVA). Tukea opintoihisi tarjoavat erityisopettaja, ammattiohjaaja ja aineenopettajat. Keudan opiskelijana voit mennä minkä tahansa toimipisteen tukipajaan suorittamaan opintojasi. Ole rohkeasti yhteydessä Keudaattoritoiminnan yhdyshenkilöihin, joiden yhteystiedot löydät alla olevasta luettelosta. Keudaattori- toiminnasta antaa tietoa myös erityisen tuen koordinaattori Marjo Liete (marjo.liete@keuda.fi) p. 050 4419925.

JÄRVENPÄÄ

Sibeliuksenväylä 55

Keudaattori on Paatelassa luokassa 210

ma -ke klo 9-16

to klo 8.30 – 14 (kielet, tdy, matematiikka, fysiikka ja kemia)

pe klo 8.30 – 15

(etämahdollisuutta voit tiedustella Tuulalta, Riinalta ja Katilta)

ERVA
Tuula Pitkänen
050 415 0671
tuula.pitkanen@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Riina Lehmus
050 598 4658
riina.lehmus@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Kati Jokinen

050 433 0658
kati.jokinen@keuda.fi

Malu opettaja
Maritta Veräjänkorva
040 1744540
maritta.verajankorva@keuda.fi

Kielten opettaja
Nina Aula
050 3507562
nina.aula@keuda.fi

 

Wärtsilänkatu 7

Luokka: Keudaattori

– joka arkipäivä klo 8.30 – 15.00

ERVA
Juho Niskanen
050 534 2389
juho.niskanen@keuda.fi

ERVA
Miia Niskakoski
040 174 5355
miia.niskakoski@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Tuomas Lehtonen
050 407 2279
tuomas.lehtonen@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Tarja Orava
050 571 2249
tarja.orava@keuda.fi

KERAVA

Keskikatu 3 A (Keuda-talo)
Luokka: 224

Keudaattori-tukipaja palvelee

ma-pe klo 8.30-15.00

ERITYISESTÄ TUESTA VASTAAVA ERITYISOPETTAJA
Maarit Hälinen
050 309 1854
maarit.halinen@keuda.fi

ERITYISOPETTAJA
Teija Niemi
050 473 0919
teija.niemi@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJAT
Reeta Citir
050 470 3258
reeta.citir@keuda.fi

Jari Kajanus
050 461 7635
jari.kajanus@keuda.fi

Susanna Lappetelainen
040 174 5357
susanna.lappetelainen@keuda.

Vilma Turunen
050 435 4025
vilma.turunen@keuda.fi

Antti Ylänen
040 174 4502
antti.ylanen@keuda.fi

 

Sarviniitynkatu 9
Luokka: 205

Sarviniitynkadun Keudaattori-tukipaja palvelee koululla  rajoitetuin opiskelijapaikoin (10) ma-pe klo 8.30-15

Tukipajan paikkojen tiedusteluihin vastaa ammattiohjaaja Katja Hyry p. 050 401 6382
katja.hyry@keuda.fi

Yhteisten tutkinnon osien (YTO) opettajat ovat tukipajassa 

– tiistaisin klo 12-14 kielet, Olli Känsälä
– keskiviikkoisin klo 12-14 matematiikka, fysiikka, kemia, Mika Kosonen

Lisäksi torstaisin S2-paja luokassa 1002, Pekka Välilä

ERVAT
Noora Paakki
040 174 4588
noora.paakki@keuda.fi

Terhi Niittymäki
050 592 9051
terhi.niittymaki@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Katja Hyry (tukipaja)
050 401 6382
katja.hyry@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Roosa Leinonen (tukipaja)
050 455 7057
roosa.leinonen@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA Liisa Leino (taloteknikka)
050 441 6678
liisa.leino@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Tea Riuttanen (talotekniikka)

050 473 2612
tea.riuttanen@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Robert Borg (logistiikka)
050 512 6650
robert.borg@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Lasse Martin (logistiikka)

050 473 0852
lasse.martin@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Arto Vehtari (logistiikka)

050 4730498
arto.vehtari@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Kirsi Palonen (puhtaus- ja kiinteistöala)
050 465 1619
kirsi.palonen@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Leo Vikström (autoala)

050 536 3670
leo.vikstrom@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Justus Kalmi (laboratorioala)

050 5250536
justus.kalmi@keuda.fi

 

040 174 4539 olli.kansala@keuda.fi
-> kielet

040 174 4579 mika.kosonen@keuda.fi
-> matematiikka, fysiikka, kemia

040 174 4594 pekka.valila@keuda.fi
-> opva/s2

MÄNTSÄLÄ

Lukkarinpolku 2

Erityiseen tukeen liittyvät järjestelyt ja toiminnan koordinointi, erityisopettaja Sari Aro

Yleiskeudaattori ma-pe klo 8.30-11-15 ja klo 11.45-14.30 luokassa 1099, ammattiohjaaja Sari Lawrence

Matemaattisten aineiden Keudaattori keskiviikkoisin klo 8.30-11.15, luokassa 1131, opettaja Kari Vaskonen

Äidinkielen Keudaattori keskiviikkoisin klo 11.45-14.30 luokassa 1068, opettaja Sampo Keski-Lusa

Vieraiden kielten Keudaattori, torstaisin klo 8.30-11.15 luokassa 1067, opettaja Kirilla Huttu-Dabbs

S2-paja, perjantaisin klo 8.30-14.30, opettaja Jemina Hovi

ERVA
Sari Aro
040 174 5446
sari.aro@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJAT

Sari Lawrence
050 306 9618
sari.lawrence@keuda.fi

Taija Mäkelä
050 356 8070
taija.makela@keuda.fi

Matemaattiset aineet ja TDY, Kari Vaskonen
040 174 4543
kari.vaskonen@keuda.fi

Äidinkieli ja taide ja luova ilmaisu, Sampo Keski-Lusa
050 473 0455
sampo.keski-lusa@keuda.fi

Vieraat kielet, Kirilla Huttu-Dabbs
040 174 4544
kirilla.huttu-dabbs@keuda.fi

S2-opetus, Jemina Hovi 
050 473 0764
jemina.hovi@keuda.fi

 

Saaren kartano, Paroninkuja

Iltakeudaattori klo 15.45-18.00 tiistaisin 31.8., 14.9., 28.9., 12.10., 26.10., 9.11. ja 23.11. Iltakeudaattoriin ilmoittauduttava viimeistään edellisenä päivänä Teija Ollilalle (WhatsApp/sähköposti).

ERVA
Päivi Pettinen
0500 913 595
paivi.pettinen@keuda.fi 

AMMATTIOHJAAJA
Teija Ollila
050 5723 402
teija.ollila@keuda.fi (tukipaja)

AMMATTIOHJAAJA
Hanna Karkman
050 572 2869
hanna.karkman@keuda.fi

Etätuki (WhatsApp, tekstiviesti, sähköposti)

Tarvittaessa Teams-tuki
YTO-opinnot
– äidinkieli ja viestintä:
Päivi Salminen
paivi.salminen@keuda.fi
050 4528537
Sini Saares
sini.saares@keuda.fi
050 415 0731

– vieraat kielet:
Ilona Tarkki
ilona.tarkki@keuda.fi
040 174 5365

– matemaattiset aineet:
Esa Airaksinen
esa.airaksinen@keuda.fi
050 3435982

ERVA –  erityiseen tukeen liittyvät järjestelyt ja toiminnan koordinointi

Päivi Pettinen

Muihin opintoihin liittyvissä ongelmissa ole yhteydessä vastuuopettajaasi.

NURMIJÄRVI

Lopentie 20
-01860 PERTTULA

YTO Keudaattori/ Yhteiskunnalliset aineet maanantaisin klo 8.30-11.30 luokassa A014 (ajalla 23.8-20.9.2021), opettaja Heli Lehtilä-Salmi.

YTO Keudaattori/ äidinkieli tiistaisin
klo 8.30-11.30 luokassa A030, opettaja Anna Mattila

YTO Keudaattori/
ruotsi ja englanti
 tiistaisin klo 12-15 luokassa A030, opettaja Petra Cornér-Kaseva

YTO Keudaattori/ MaLu aineet keskiviikkoisin 8.30-11.30 luokassa A030, opettaja Eini Kuusalo

YTO-Keudaattori/S2 yto aineet
torstaisin klo 8.30-11.30 luokassa A040, opettaja Jemina Hovi

OPVA-opinnot maanantaisin klo 8.30-14 luokassa A040, opettaja Jemina Hovi

S2-opinnot keskiviikkoisin klo 8.30-14 luokassa A040, opettaja Jemina Hovi

Ammatillisten aineiden tuki aloilla erillisten aikataulujen mukaisesti.

ERVAT

Senja Laakso
050-4344127
senja.laakso@keuda.fi

Irmeli Mäkelä
050-4616589
irmeli.makelä@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJAT:

Leena Karhunen

Bilal Al-Salih
– autoalan pt

Linda Turunen– -sosiaali- ja terveysala pt
– ravintola- ja cateringalan pt

Eetu Pasanen
– tieto- ja viestintätekniikan pt (IT-tuki)

Henna Mannila
-media-alan ja kuvallisen ilmaisun pt
– liiketoiminnan pt

Heli Lehtilä-Salmi
040-1744592
heli.lehtilä-salmi@keuda.fi

Anna Mattila
050-4150788
anna.mattila@keuda.fi

Eini Kuusalo
050-4150793
eini.kuusalo@keuda.fi

Petra Corner-Kaseva
0401744541
petra.cornér-kaseva@keuda.fi

Jemina Hovi
050-4730764
jemina.hovi@keuda.fi

Opettajat ja ammattiohjaajat tavoitat soittamalla, tekstiviestillä, whatsappilla tai sähköpostilla.

SIPOO

Iso Kylätie 14, Sipoon Enter

Keudaattori-ajat ajalle 23.8. – 24.9.

Erityisopettaja Saila Tikanoja
ma 8.00 – 14.00
ke 9.25 – 14.00

Ammattiohjaaja
Erik Mende
ma – pe klo 8.00 – 14.00

Ilmoita tulostasi Erik Mendelle, jos tulet muina ajankohtina kuin erityisopettajan ollessa paikalla.

ERVA

Saila Tikanoja 
050-439 7367
saila.tikanoja@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA

Erik Mende
050-439 9356
erik.mende@keuda.fi

TUUSULA

Kirkkotie 31
04310 Tuusula

Maanantai yleistuki 9-15

Hoitotyönpaja 9-11 etukäteen ilmoittautuminen Ritva Räisäselle

Lääkelaskupaja 12.30-15

Mahdollisuus lääkelaskukokeen tekoon klo 15-16 (etukäteen sovittava oman lääkehoidon open kanssa)

Tiistai yleistuki 9-15

Englanti ja ruotsi Kaija Kocak klo 12.15-15

Keskiviikko yleistuki 9-14

Äidinkieli Maria Seppänen 12.15-14

Torstai 9-15 yleistuki

Matematiikka/fyke Kati Lagström 12.15-15

Perjantai yleistuki 9-14

ERVA

erityisopettaja
Marikka Inkala
050 4150860

OHJAAJAT: 

Jenna Oravakangas hika
050 5742926

Raita Kaasalainen hika
050 4730718

Minna Multanen kaso/sote
050 4730742

Christa Nisula sote
050 4082548

Jani Tammi digi
050 3449769

 

matemaattiset opettaja
Kati Lagström
050 4419916

äidinkieli opettaja
Maria Seppänen
050 4150739

kielet opettaja
Kaija Kocak

050 4419918

lääkelaskut opettaja
Tuula Kokkola
050 4419927

hoitotyö opettaja
Ritva Räisänen
ritva.raisanen@keuda.fi

Keudaattori toimii Kirkkotiellä mediateekin (kirjaston) yläkerrassa.

Tervetuloa Keudaattoriin tekemään tehtäviä, kertaamaan ja harjoittelemaan, kirjoittamaan näyttösuunnitelmia, hakemuksia jne.

Iltaopiskelijoiden Keudaattorituesta sovitaan etukäteen oman opettajan ja Keudaattorin kanssa