Keudaattori

Keudaattori on nimi Keudan opiskelijalle tarjottavalle kokonaisvaltaiselle tuelle. Keudaattorissa voit tehdä puuttuvia suorituksia tai saada tukea opintojesi suorittamiseen yksilöllisesti. Työpaikalla annettava ohjaus voi olla osa Keudaattoritoimintaa. Keudaattorissa voit opiskella myös opiskeluvalmiuksia tukevia opintoja (OPVA). Tukea opintoihisi tarjoavat mm. erityisopettaja, ammattiohjaaja ja aineenopettajat. Keudan opiskelijana voit mennä minkä tahansa toimipisteen tukipajaan suorittamaan opintojasi. Ole rohkeasti yhteydessä Keudaattoritoiminnan yhdyshenkilöihin, joiden yhteystiedot löydät alla olevasta luettelosta.

Keudaattori-toiminnasta antaa lisätietoa myös erityisen tuen koordinaattori Marjo Liete p. 050 4419925 tai kehittämisasiantuntija Erja Kärnä p 050 372 0837. (Sähköpostit ovat etunimi.sukunimi@keuda.fi)

Keudaattori-tukipajat toimipisteittäin:

JÄRVENPÄÄ

Sibeliuksenväylä 55

Keudaattori on Paatelassa luokassa 210

ma klo 8.30 – 15

ti klo 8.30 – 15 (kielet joka toinen tiistai klo 12 – 15, parittomat viikot)

ke klo 8.30 – 14

to klo 8.30 – 15 (tdy, matematiikka, fysiikka ja kemia klo 12 – 14)

pe klo 8.30 – 15

Opiskelijan kanssa sovittaessa voimme pitää Keudaattoria klo 16 asti ja etämahdollisuutta opiskelija voi tiedustella Tuulalta tai Riinalta.

ERVA
Tuula Pitkänen
050 415 0671
tuula.pitkanen@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Riina Lehmus 
050 598 4658
riina.lehmus@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Ilona Kosonen (elintarvikeala, keudaattori 1pv/vk)
050 473 0911
ilona.kosonen@keuda.fi

MALU
Maritta Veräjänkorva (joka torstai ip)
040 174 4540
maritta.verajankorva@keuda.fi

KIELET
Nina Wikström (joka toinen tiistai ip)
050 350 7562
nina.aula@keuda.fi

Wärtsilänkatu 7

Luokka: Keudaattori

– joka arkipäivä klo 8.30 – 15.00

Yto-opettajat tavoitettavissa sovitun aikataulun mukaisesti.

ERVA
Miia Niskakoski
040 174 5355
miia.niskakoski@keuda.fi

Teija Niemi (laaja-alainen erityisopettaja)
0504730919
teija.niemi@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Tuomas Lehtonen
050 407 2279
tuomas.lehtonen@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Hanna Liukka
050 473 6485
hanna.liukka@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Tarja Orava
050 571 2249
tarja.orava@keuda.fi

KERAVA

Keskikatu 3 A (Keuda-talo)
Luokka: 224

Keudaattori-tukipaja palvelee

ma-pe klo 8.30-15.00
keudakeskikadunammattiohjaajat@keuda.fi

ERITYISESTÄ TUESTA VASTAAVA ERITYISOPETTAJA

Anne Berg
040 615 8674
anne.berg@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJAT
Reeta Citir
050 470 3258
reeta.citir@keuda.fi

Jari Kajanus
050 461 7635
jari.kajanus@keuda.fi

Susanna Lappetelainen
040 174 5357
susanna.lappetelainen@keuda.fi

 

 

Sarviniitynkatu 9
Luokka: 205

Sarviniitynkadun Keudaattori-tukipaja palvelee koululla  rajoitetuin opiskelijapaikoin (10) ma-pe klo 8.30-15

Tukipajan paikkojen tiedusteluihin vastaa ammattiohjaaja Katja Hyry p. 050 401 6382
katja.hyry@keuda.fi

Yhteisten tutkinnon osien (YTO) opettajat ovat tukipajassa 

– tiistaisin klo 12-14 kielet, Olli Känsälä
– keskiviikkoisin klo 12-14 matematiikka, fysiikka, kemia, Mika Kosonen

Lisäksi torstaisin S2-paja luokassa 1002, Pekka Välilä

ERVAT
Noora Paakki
040 174 4588
noora.paakki@keuda.fi

Kati Metsätalo (laaja-alainen erityisopettaja)
0404840778
kati.metsatalo@keuda.fi

Lasse Pihanen (laaja-alainen erityisopettaja)
0403572631
lasse.pihanen@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Katja Hyry (tukipaja)
050 401 6382
katja.hyry@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Roosa Leinonen (tukipaja)
050 455 7057
roosa.leinonen@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Liisa Leino (taloteknikka)
050 441 6678
liisa.leino@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Tea Riuttanen (talotekniikka)

050 473 2612
tea.riuttanen@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Robert Borg (logistiikka)
050 512 6650
robert.borg@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Lasse Martin (logistiikka)

050 473 0852
lasse.martin@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Arto Vehtari (logistiikka)

050 473 0498
arto.vehtari@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Leo Vikström (autoala)

050 536 3670
leo.vikstrom@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Justus Kalmi (laboratorioala)

050 525 0536
justus.kalmi@keuda.fi

 

040 174 4539 olli.kansala@keuda.fi
-> kielet

040 174 4579 mika.kosonen@keuda.fi
-> matematiikka, fysiikka, kemia

040 174 4594 pekka.valila@keuda.fi
-> opva/s2

MÄNTSÄLÄ

Lukkarinpolku 2

Erityiseen tukeen liittyvät järjestelyt ja toiminnan koordinointi, erityisopettaja Sari Aro

Yleiskeudaattori ma-pe klo 8.30-11-15 ja klo 11.45-14.30 luokassa 1099, ammattiohjaaja Sari Louhemäki

Matemaattisten aineiden Keudaattori keskiviikkoisin klo 8.30-11.15, luokassa 1131, opettaja Kari Vaskonen

Äidinkielen Keudaattori keskiviikkoisin klo 11.45-14.30 luokassa 1068, opettaja Sampo Keski-Lusa

Vieraiden kielten Keudaattori, torstaisin klo 8.30-11.15 luokassa 1067, opettaja Kirilla Huttu-Dabbs

S2-paja, perjantaisin klo 8.30-14.30, opettaja Jemina Hovi

ERVA
Sari Aro
040 174 5446
sari.aro@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJAT

Sari Louhemäki
050 306 9618
sari.louhemaki@keuda.fi

Taija Mäkelä
050 356 8070
taija.makela@keuda.fi

Matemaattiset aineet ja TDY, Kari Vaskonen
040 174 4543
kari.vaskonen@keuda.fi

Äidinkieli ja taide ja luova ilmaisu, Sampo Keski-Lusa
050 473 0455
sampo.keski-lusa@keuda.fi

Vieraat kielet, Kirilla Huttu-Dabbs
040 174 4544
kirilla.huttu-dabbs@keuda.fi

S2-opetus, Tomi Salonen
050 473 0764
tomi.salonen@keuda.fi

 

Saaren kartano, Paroninkuja

Iltakeudaattoriajat tiistai klo 16-18:
26.4.2022
Iltakeudaattoriin ilmoittauduttava viimeistään edellisenä päivänä Hanna Karkmanille (WhatsApp/sähköposti).

ERVA
Teija Olenius
0504150842
teija.olenius@keuda.fi 

ERVA
Marika Hårdh (laaja-alainen erityisopettaja)
0504730605
marika.hardh@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA
Hanna Karkman
050 572 2869
hanna.karkman@keuda.fi

Etätuki (WhatsApp, tekstiviesti, sähköposti)

Tarvittaessa Teams-tuki
YTO-opinnot
– äidinkieli ja viestintä:
Sini Saares
sini.saares@keuda.fi
050 415 0731

– vieraat kielet:
Ilona Tarkki
ilona.tarkki@keuda.fi
040 174 5365

– matemaattiset aineet:
Esa Airaksinen
esa.airaksinen@keuda.fi
050 3435982

 

Muihin opintoihin liittyvissä ongelmissa ole yhteydessä vastuuopettajaasi.

NURMIJÄRVI

Lopentie 20
01860 PERTTULA

Maanantai
8.30–11.30
tilassa A040: YTO-aineet (Jannina Salmi)
tilassa A023 OPVA S2 (Tomi Salonen)
12.00–14.00
tilassa A023 OPVA: matematiikka/kielet (Tomi Salonen)

Tiistai
8.30–11.30
tilassa A030: Äidinkieli (Anna Mattila ja Liisa Hoffrén-Suhonen)
12.00–15.00 
tilassa A030: Englanti ja ruotsi (Ilona Tarkki ja Liisa Hoffrén-Suhonen)

Keskiviikko
8.30–11.30
tilassa A030: Matemaattiset aineet (Maria Larionova ja Liisa Hoffrén-Suhonen)
tilassa A023: OPVA S2 (Tomi Salonen)
12.00–14.00
tilassa A023: OPVA S2 (Tomi Salonen)
tilassa A030 5.10.2022 alkaen: YTOT  ( Liisa Hoffrén-Suhonen)

Torstai
8.30–11.30
tilassa A023: YTOT (Tomi Salonen) 
tilassa A023: OPVA S2 (Tomi Salonen)
12.00–15.00 
tilassa A030:yhteiskunnalliset YTO-aineet (Heli Lehtilä ja Jannina Salmi)

Perjantai
8.30–11.30
tilassa A023: YTOT (Jannina Salmi)

Ammatillisten aineiden tuki Kysy tarkempi aikataulu vastuuopettajaltasi

ERITYISOPETTAJAT

Senja Laakso
050 434 4127
senja.laakso@keuda.fi

Liisa Hoffrén-Suhonen
050 4 419 913
liisa.hoffren-suhonen@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJAT

Bilal Al-Salih
– autoalan pt

Jannina Salmi
– yto-keudaattori

Linda Turunen
-sosiaali- ja terveysala pt
– ravintola- ja cateringalan pt

Taavi Köntti
– tieto- ja viestintätekniikan pt

Henna Mannila
-media-alan ja kuvallisen ilmaisun pt
– liiketoiminnan pt

OPETTAJAT

Heli Lehtilä-Salmi (yhteiskunnalliset ytot)
040 174 4592
heli.lehtilä-salmi@keuda.fi

Anna Mattila (äidinkieli, taide ja luova ilmaisu)
050 415 0788
anna.mattila@keuda.fi

Tomi Salonen (suomi toisena kielenä)
0401 546 901
tomi.salonen@keuda.fi

Maria Larionova (matemaattiset aineet)
050 4 731 173
maria.larionova@keuda.fi

Ilona Tarkki (ruotsi ja englanti)
040 1745 365
ilona.tarkki@keuda.fi

Opettajat ja ammattiohjaajat tavoitat soittamalla, tekstiviestillä, whatsappilla tai sähköpostilla.

SIPOO

Iso Kylätie 14, Sipoon Enter

Keudaattori-ajat ajalle 10.01. ->

Tiistai 11.15 – 14.00

Ammatilliset Liiketalous ja YTO-aineet ERVA Saila Tikanoja

Torstai 11.15 – 14.00

Ammatilliset Liiketalous ja YTO-aineet ERVA Saila Tikanoja

Perjantai 8.00 – 9.15

Ammatilliset Liiketalous ja YTO-aineet ERVA Saila Tikanoja

Perjantai 9.25 – 10.45

Ammatilliset Liiketalous ja YTO-aineet ERVA Saila Tikanoja

ERVA

Saila Tikanoja 
050 439 7367
saila.tikanoja@keuda.fi

AMMATTIOHJAAJA

Ritva Laitinen-Hyökki
0404819116
ritva.laitinen-hyokki@keuda.fi

TUUSULA

Pekka Halosen akatemia
Kansanopistontie 60,
04380 Tuusula

Ajankohdat: ma-pe klo 12-16, YTO-keudaattorit ja osaamot tiistaisin
Paikka: A-talo, 2. krs

Erityisopettajat
Christina Holmlund 0504150945
Elina Savukoski 0504150799
Kaisa Pöyskö (laaja-alainen erityisopettaja) 0504730843

Ammattiohjaaja
1.8-31.12.22 Riku Savikko
1.1.23 -> Jaakko Jänis 0505747961

 

Kirkkotie 31
04310 Tuusula

Maanantai yleistuki 9-15
Hoitotyönpaja 9-11 etukäteen ilmoittautuminen Ritva Räisäselle
Lääkelaskupaja 12.30-15
Mahdollisuus lääkelaskukokeen tekoon klo 15-16 (etukäteen sovittava oman lääkehoidon open kanssa)

Tiistai yleistuki 9-15
Englanti ja ruotsi Kaija Kocak klo 12.15-15
Keskiviikko yleistuki 9-14
Äidinkieli Maria Seppänen 12.15-14
Torstai 9-15 yleistuki
Matematiikka/fyke Kati Lagström 12.15-15
Perjantai yleistuki 9-14

ERVA Kirkkotie
erityisopettaja
Marikka Inkala
050 415 0860

OHJAAJAT:
Raita Kaasalainen
050 473 0718
Minna Multanen
050 473 0742
Christa Nisula
050 408 2548
Milla Haapaniemi
040  152 3429

matemaattiset opettaja
Kati Lagström
050 441 9916

äidinkieli opettaja
Maria Seppänen
050 415 0739

kielet opettaja
Kaija Kocak

050 441 9918

lääkelaskut opettaja
Tuula Kokkola
050 441 9927

hoitotyö opettaja
Ritva Räisänen
ritva.raisanen@keuda.fi

Jenna Oravakangas hius/kauneus
050 574 2926

Keudaattori toimii Kirkkotiellä mediateekin (kirjaston) yläkerrassa.
Tervetuloa Keudaattoriin tekemään tehtäviä, kertaamaan ja harjoittelemaan, kirjoittamaan näyttösuunnitelmia, hakemuksia jne.
Iltaopiskelijoiden Keudaattorituesta sovitaan etukäteen oman opettajan ja Keudaattorin kanssa