Opinto- ja uraohjaus

Kaikki keudalaiset opettajat ja ohjaajat ovat tukenasi opintojesi aikana. Vastuuopettajat, opinto-ohjaajat, ammattiohjaajat, yto- ja ammattiopettajat sekä koko opiskeluhuollon väki tekevät yhteistyötä parhaaksesi. Ohjauksen tavoitteena on tiedottaa, tukea ja motivoida sinua tutkinnon suorittamisessa sekä lisätä hyvinvointia, ehkäistä opintojen keskeyttämistä, edistää työllistymistä ja tukea jatko-opintoihin hakeutumista.

Vastuuopettaja

Laadit HOKSin yhdessä vastuuopettajasi kanssa ja seuraatte yhdessä myös sen toteutumista. Ota asioita puheeksi oman opettajan kanssa matalalla kynnyksellä aina kun mieltäsi askarruttaa jokin asia. Voit myös varata aina halutessasi ajan HOKSin päivitykseen. Ajankohtaisia voivat olla esimerkiksi seuraavat asiat:

  • opintojen suunnittelu eteenpäin (esimerkiksi valinnaiset opinnot)
  • lukujärjestyksessä on epäselvyyksiä
  • työnpaikan etsiminen, työnhaku
  • opiskelu työpaikalla
  • oppisopimus
  • tulevaisuuden ja uran suunnittelu
  • HOKSin erilaiset mahdollisuudet
  • jokin asia hankaloittaa opiskeluasi
  • opinnot eivät ole edenneet aikataulussa ja pitää tehdä uusi suunnitelma

Opinto-ohjaaja

Opinto-ohjaaja auttaa sinua opintojesi ja tulevaisuutesi suunnittelussa. Saat aina tarvittaessa henkilökohtaista ohjausta opintojen suunnitteluun. Lisäksi opinto-ohjaajat kannustavat ja ohjaavat sinua oman osaamisesi sanoittamiseen, työnhakuun, jatko-opintoihin ja tulevaisuutesi suunnitteluun liittyen. Lisäksi opinto-ohjaajat järjestävät tapahtumia, jotka tukevat opiskeluasi ja urasuunnitteluasi.

Urasuunnittelu kuuluu osaksi opintojasi ja on koko elämänmittainen prosessi, johon kannattaa panostaa. Ole aktiivinen oman tulevaisuutesi suunnittelun suhteen niin opintojesi aikana kuin opintojen päättyessä.

Keudan opiskelijat voivat varata henkilökohtaisen ohjausajan opinto-ohjaajalle. Osalle opinto-ohjaajista ajan voi varata sähköisesti.

Opinto-ohjaajien yhteystiedot toimipisteittäin:

Mirja Pitkänen

  • Elintarvikealan pt
  • Matkailualan pt
  • Ravintola- ja cateringalan pt
  • Tekstiili- ja muotialan pt
  • Leipomoalan at
  • Lähiesimiestyön at
  • Matkailualan at
  • Ravintolan asiakaspalvelujen at
  • Ruokapalvelujen at
  • Tekstiili- ja muotialan at
  • Yrittäjän at
  • Erityisruokavaliopalvelujen eat
  • Tekstiili- ja muotialan eat
  • Johtamisen ja yritysjohtamisen eat
  • Majoitus- ja ravitsemisalan esimiestyön eat
  • Tuotannon esimiestyön eat
  • Yksinyrittäjäakatemia
  • TUVA – tutkintoon valmentava koulutus

– joka arkipäivä
050 350 7546  
mirja.pitkanen@keuda.fi

Muut tehtävät:
tuutoritoiminta, markkinointitapahtumien koordinointi, ohjauspäivät, orientaatiopäivät, lukio-opinnot

Tiina Huuhtanen

  • Pintakäsittelyalan pt
  • Pintakäsittelyalan at
  • Rakennusalan pt
  • Talonrakennusalan at
  • Talonrakennusalan eat
  • Tutkintokoulutukseen valmentava koulutus – TUVA

– joka arkipäivä
050 434 4121
tiina.huuhtanen@keuda.fi

Muut tehtävät:
Kampusten 1 ja 3 koordinoiva opinto-ohjaaja, markkinointitapahtumien koordinointi, ohjauspäivät, opintojen aloituspäivä, markkinointi, lukio-opinnot, HYRY, VATU

Paula Haatanen

  • Sähkö- ja automaatioalan pt
  • Kone- ja tuotantotekniikan pt
  • Tekninen suunnittelun pt

– joka arkipäivä
 040 174 4531
paula.haatanen@keuda.fi

Muut tehtävät:
tuutoritoiminta, orientaatio

Varaa aika opinto-ohjaukseen

Tiina Parviainen ja Minna Törrönen 28.4.2024 asti

  • Esitys- ja teatteritekniikan ammattitutkinto
  • Media-alan ja kuvallisen ilmaisun pt
  • Tutkintokoulutukseen valmentava koulutus – TUVA

Tiina on tavattavissa torstaisin ja perjantaisin
tiina.parviainen@keuda.fi, puh. 040 636 1237  

Minna on tavattavissa maanantaisin, tiistaisin ja keskiviikkoisin
minna.torronen@keuda.fi, puh. 040 350 9895

Muut tehtävät:
Taitaja9, orientaatio, lukio-opinnot, AMK-väyläopinnot

Ulla-Riitta Piippo

  • Ajoneuvoalan pt, at ja eat
  • Puuteollisuuden pt
  • Taideteollisuusalan pt
  • Turvallisuusalan pt ja at

– joka arkipäivä
050 4302753
ulla-riitta.piippo@keuda.fi

Muut tehtävät:
opintojen aloituspäivä

Salme Larvala

  • Liiketoiminnan pt

– joka arkipäivä
050 364 0529
salme.larvala@keuda.fi

Muut tehtävät:
markkinointitapahtumien koordinointi, ohjauspäivät, lukio-opinnot (merkonomit), orientaatiopäivät, HYRY

Pipsa Leppänen

  • Tieto- ja viestintätekniikan pt
  • Tieto- ja kirjastopalvelujen at
  • Maksullinen palvelutoiminta

050 567 5524
pipsa.leppanen@keuda.fi

Muut tehtävät:
tuutoritoiminta, ohjauspäivät, orientaatiopäivät, lukio-opinnot (tvt), HYRY

Paula Haatanen

  • Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto, iltaopiskelijat
  • Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto ja erikoisammattitutkinto

040 174 4531
paula.haatanen@keuda.fi

Mirja Ahvenainen

  • Prosessiteollisuuden pt
  • Laboratorioalan pt
  • Tieto- ja viestintätekniikan pt

050 473 1189
mirja.ahvenainen@keuda.fi

Sarisirkku Ala-Turkia

  • Logistiikan pt
  • Palvelulogistiikan at ja eat
  • Ravintola- ja cateringalan pt

050 475 8615
sarisirkku.ala-turkia@keuda.fi

Tarja Järvi

  • Ajoneuvoalan perustutkinto (pienkone)
  • TUVA – tutkintoon valmentava koulutus

040 5324223
tarja.jarvi@keuda.fi

Jake Lahti-Olsen

  • Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan pt
  • Talotekniikan pt, at

050 5356 159
jake.lahti-olsen@keuda.fi

Anne-Marie Leskinen

  • Aikuisten perusopetus

050 4734034
anne-marie.leskinen@keuda.fi

Eija Toivanen

  • Ravintola- ja catering-ala
  • Sähkö- ja automaatioala
  • Autoala
  • Logistiikan ala
  • Sosiaali- ja terveysala
  • Rakennusala
  • TUVA – tutkintoon valmentava koulutus

    050 321 9155
    eija.toivanen@keuda.fi

Susan Sundström-Varjonen

  • Maatalousala
  • Metsäala

050 441 9930
susan.sundstrom-varjonen@keuda.fi

Johanna Leinonen

  • Luonto- ja ympäristöala
  • Puutarha-ala
  • Rakennusala (maarakennus)

040 174 5508
johanna.leinonen@keuda.fi

Leena Saarela

  • Ajoneuvoalan pt
  • Ajoneuvoalan at
  • Liiketoiminnan pt
  • Rakennusalan pt
  • Sähkö- ja automaatiotekniikan pt

040 627 7061
leena.saarela@keuda.fi

Tapaaminen kasvotusten tai verkossa

Eero Lounela

  • Media-alan ja kuvallisen ilmaisun pt
  • Ravintola- ja cateringalan pt
  • Sosiaali- ja terveysalan pt
  • Tieto- ja viestintätekniikan pt (IT-tuki)
  • TUVA – tutkintoon valmentava koulutus

050 432 0425
eero.lounela@keuda.fi

Tapaaminen kasvotusten tai verkossa

  • Kasvatus- ja ohjausalan pt

Katri Honkasalo

050 513 7740
katri.honkasalo@keuda.fi

Minna Jokelainen

  • Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto
  • Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto ja erikoisammattitutkinto
  • Sosiaali- ja terveysalan perustutkinnon oppivelvolliset opiskelijat

040 187 5409
minna.jokelainen@keuda.fi

Outi Kari

  • Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, jatkuvalla haulla valitut sekä OPVA-ryhmissä aloittaneet opiskelijat
  • Mielenterveys- ja päihdetyön ammattitutkinto ja erikoisammattitutkinto
  • Vammaistyön ammattitutkinto
  • Vanhustyön ammattitutkinto ja erikoisammattitutkinto

050 434 4105
outi.kari@keuda.fi

Tarja Järvi

  • Kaksoistutkinto-opiskelijat

040 5324223

tarja.jarvi@keuda.fi

Kaisa Tolvanen

  • TUVA – tutkintoon valmentava koulutus
  • Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto
  • Hius- ja kauneudenhoitoalan erikoisammattitutkinto

050 415 0742

kaisa.tolvanen@keuda.fi

Marja Friberg

  • Media-alan ja kuvallisen ilmaisun pt

050 563 8851
marja.friberg@keuda.fi

Muut tehtävät:
tuutoritoiminta, markkinointitapahtumien koordinointi, ohjauspäivät, orientaatiopäivät, lukio-opinnot, HYRY