Opiskelijan terveydenhuolto

Opiskeluterveydenhuolto

Opiskeluterveydenhuolto sisältää opiskelijan terveyden- ja sairaanhoitopalvelut, jotka järjestetään yhtenäisenä kokonaisuutena. Terveydenhoitaja vastaa opiskelijoiden terveystarkastuksista yhteistyössä lääkärin kanssa, opiskelijakohtaisesta yhteistyöstä huoltajien ja vastuuohjaajien kanssa, opiskelijoiden ohjaamisesta mahdollisiin lääkärin jatkotutkimuksiin sekä ensiavusta ja siihen liittyvästä hoitotyöstä omassa toimipisteessään.

Opiskeluterveydenhoitoon ovat oikeutettuja opiskelijat, joilla on oikeus opintotukilain (65/1994) mukaiseen opintotukeen. Lisätietoja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) sivuilta. Linkki löytyy tämän sivun oikeasta palkista.

Terveydentilaan tai toimintakykyyn liittyvät vaatimukset ammatillisessa koulutuksessa löytyvät Opintopolku.fi -palvelusta.

Terveydenhoitajien vastaanotot toimipisteittäin

Heli Salonen (31.7.2024 saakka)

Paikalla: tiistai ja keskiviikko
Paatela -rakennus, huone 012
050 497 0011
heli.salonen@keusote.fi

Riikka Nissinen (1.8.2024 alkaen)

Paikalla: maanantai, tiistai, keskiviikko ja perjantai
050 497 0025
riikka.nissinen@keuda.fi
riikka.nissinen@keusote.fi

Tuire Lappalainen

Paikalla joka arkipäivä
050 497 0018
tuire.lappalainen@keuda.fi
tuire.lappalainen@keusote.fi

Heli Salonen (1.8.2024 alkaen)

Paikalla joka arkipäivä
050 497 0011
heli.salonen@keusote.fi

avoimet vastaanottoajat päivittäin
klo 8.30-9 ja 11-11.30

Riikka Nissinen (31.7.2024 saakka)

Paikalla: maanantai, tiistai, keskiviikko ja perjantai
050 497 0025
riikka.nissinen@keuda.fi
riikka.nissinen@keusote.fi

Mirva Kaasalainen

Paikalla joka arkipäivä
040 612 0503
mirva.kaasalainen@keuda.fi
mirva.kaasalainen@vakehyva.fi

Tanja Liljalahti-Vires

Paikalla: tiistai, keskiviikko ja torstai
050 312 1583
tanja.liljalahti-vires@keuda.fi
tanja.liljalahti-vires@vakehyva.fi

Psykiatrinen sairaanhoitaja
Johanna Lindholm
Paikalla 2 päivää viikossa
040 187 4694
johanna.lindholm@keuda.fi
johanna.lindholm@vakehyva.fi

Miia Kiviranta

Paikalla joka arkipäivä
-Ajoneuvoala, Aikuisten perusopetus, Laboratorioala, Logistiikka ja Prosessiteollisuus

040 612 0514
miia.kiviranta@keuda.fi
miia.kiviranta@vakehyva.fi

Nina Koski-Lammi (4.8.2024 alkaen)

Paikalla: maanantai , tiistai, keskiviikko ja torstai
040 865 9608
nina.koski-lammi@keuda.fi
nina.koski-lammi@vakehyva.fi

– Tieto- ja viestintätekniikka, Puhtaus- ja kiinteistöala, talotekniikka ja TUVA

Psykiatrinen sairaanhoitaja
Johanna Lindholm
Paikalla: maanantai, tiistai ja keskiviikko
040 187 4694
johanna.lindholm@keuda.fi
johanna.lindholm@vakehyva.fi

Ulla Lehtinen

Paikalla: tiistai, keskiviikko ja torstai
050 497 0027
ulla.lehtinen@keuda.fi
ulla.lehtinen@keusote.fi

Front Senja

  • avoin vastaanotto jokaisena päivänä kun olen paikalla klo 8.30-9.30, jolloin opiskelijat voivat tulla vapaasti käymään vastaanotollani.
  • Muita aikoja minulta voi varata parhaiten tekstiviestitse numerosta: 040 807 4929 . Aikoja voit varata terveyteesi, hyvinvointiisi tai opiskelukykyysi liittyen.
  • Kesäkuun 2024 loppuun.

040 807 4929 
senja.front@keusote.fi

Koululääkäripalvelut toimivat sovitusti

Ulla Hakkarainen

Paikalla joka arkipäivä
050 497 0042
ulla.hakkarainen@keuda.fi
ulla.hakkarainen@keusote.fi

Satu Rahko,

0405412432
satu.rahko@itauusimaa.fi

Marleena Peltomäki

Paikalla joka arkipäivä
0504970004
marleena.peltomaki@keusote.fi
marleena.peltomaki@keuda.fi

Heli Salonen (31.7.2024 saakka)

Paikalla: torstai ja perjantai klo 8 – 14
Kansanopistontie 60
A- rakennus, 2. kerros
050 497 0011
heli.salonen@keusote.fi

Riikka Nissinen (1.8.2024 alkaen)

Paikalla: torstai ja perjantai klo 8-14
Kansanopistontie 60
A- rakennus, 2. kerros
050 497 0025
riikka.nissinen@keuda.fi
riikka.nissinen@keusote.fi