Opiskelijan terveydenhuolto

Opiskeluterveydenhoito

Opiskeluterveydenhuolto sisältää opiskelijan terveyden- ja sairaanhoitopalvelut, jotka järjestetään yhtenäisenä kokonaisuutena. Terveydenhoitaja vastaa opiskelijoiden terveystarkastuksista yhteistyössä lääkärin kanssa, opiskelijakohtaisesta yhteistyöstä huoltajien ja vastuuohjaajien kanssa, opiskelijoiden ohjaamisesta mahdollisiin lääkärin jatkotutkimuksiin sekä ensiavusta ja siihen liittyvästä hoitotyöstä omassa toimipisteessään.

Opiskeluterveydenhoitoon ovat oikeutettuja opiskelijat, joilla on oikeus opintotukilain (65/1994) mukaiseen opintotukeen. Lisätietoja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) sivuilta. Linkki löytyy tämän sivun oikeasta palkista.

Terveydentilaan tai toimintakykyyn liittyvät vaatimukset ammatillisessa koulutuksessa löytyvät Opintopolku.fi palvelusta. Linkki löytyy tämän sivun oikeasta palkista.

Terveydenhoitajien vastaanotot toimipisteittäin

Sibeliuksenväylä 55 B

Heli Ylönen
Paatela rakennus, huone 012
– ma-ke klo 8- 14

050 497 0011
heli.ylonen@keusote.fi
heli.ylonen@keuda.fi

Wärtsilänkatu 7 ja 63

Tuire Lappalainen
– joka arkipäivä

050 497 0018
tuire.lappalainen@keuda.fi
tuire.lappalainen@keusote.fi

Ulla Anttila
-maanantai, torstai ja perjantai

050 497 0025
ulla.anttila@keusote.fi
ulla.anttila@keuda.fi

Riikka Nissinen (alkaen 12.1.2023)

-to-pe (parilliset viikot), ke-pe (parittomat viikot)

Terveydenhoitajien puhelinnumerot vaihtuvat. Päivitämme uudet puhelinnumerot, kun ne ovat tiedossa. Tavoitat terveydenhoitajat myös Keudan sähköpostiosoitteesta.

Keskikatu 3

Mirva Kaasalainen
– joka arkipäivä

040 318 2503
mirva.kaasalainen@keuda.fi
mirva.kaasalainen@vakehyva.fi

Kristiina Lehto
– to-pe

040 318 3674
kristiina.lehto@keuda.fi
kristiina.lehto@vakehyva.fi

Sarviniitynkatu 9

Miia Kiviranta
– joka arkipäivä

040 318 4113
miia.kiviranta@keuda.fi
miia.kiviranta@vakehyva.fi

Kristiina Lehto
– ma-ke
– Tieto- ja viestintätekniikan opiskelijat, Puhtaus- ja kiinteistöalan opiskelijat, TUVA (ent. Valma) opiskelijat sekä kymppiluokkalaiset

040 318 3674
kristiina.lehto@keuda.fi
kristiina.lehto@vakehyva.fi

Saaren kartano

Marjo Nissinen
Leissantie 20 / Jokirannan alakerta
– ma-to

050 497 3065
marjo.nissinen@keusote.fi
marjo.nissinen@keuda.fi

Lukkarinpolku 2

Ulla Lehtinen
– ke-to

050 497 0027
ulla.lehtinen@keuda.fi
ulla.lehtinen@keusote.fi

Lopentie 20

Ulla Hakkarainen
– ma-ti ja to-pe

050 497 0042
ulla.hakkarainen@keuda.fi
ulla.hakkarainen@keusote.fi

Enter

Satu Pulkkinen

050 465 1369
satu.pulkkinen@itauusimaa.fi

Satun tavoittaa parhaiten sähköpostilla.

Kirkkotie 31

Marleena Penttilä

0504970004
marleena.penttila@keusote.fi
marleena.penttila@keuda.fi

Pauliina Laine

tiistaisin ja perjantaisin
0408074320
pauliina.laine@keusote.fi

Pekka Halosen akatemia

Heli Ylönen
Kansanopistontie 60
A- rakennus, 2. kerros

– torstaisin ja perjantaisin klo 8 – 14

050 497 0011
heli.ylonen@keusote.fi
heli.ylonen@keuda.fi

Tutustu myös

Lisätietoja Opintopolku-palvelusta >

Lisätietoja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) sivuilta>