Opiskelijan terveydenhuolto

Opiskeluterveydenhoito

Opiskeluterveydenhuolto sisältää opiskelijan terveyden- ja sairaanhoitopalvelut, jotka järjestetään yhtenäisenä kokonaisuutena. Terveydenhoitaja vastaa opiskelijoiden terveystarkastuksista yhteistyössä lääkärin kanssa, opiskelijakohtaisesta yhteistyöstä huoltajien ja vastuuohjaajien kanssa, opiskelijoiden ohjaamisesta mahdollisiin lääkärin jatkotutkimuksiin sekä ensiavusta ja siihen liittyvästä hoitotyöstä omassa toimipisteessään.

Opiskeluterveydenhoitoon ovat oikeutettuja opiskelijat, joilla on oikeus opintotukilain (65/1994) mukaiseen opintotukeen. Lisätietoja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) sivuilta. Linkki löytyy tämän sivun oikeasta palkista.

Terveydentilaan tai toimintakykyyn liittyvät vaatimukset ammatillisessa koulutuksessa löytyvät Opintopolku.fi palvelusta. Linkki löytyy tämän sivun oikeasta palkista.

Terveydenhoitajien vastaanotot

JÄRVENPÄÄ

SIBELIUKSENVÄYLÄ 55 B

Heli Ylönen
Paatela rakennus, huone 012
– ma-ke
klo 8- 14

050 497 0011
heli.ylonen@keusote.fi
heli.ylonen@keuda.fi

WÄRTSILÄNKATU 7 ja 63

Tuire Lappalainen
– joka arkipäivä

050 497 0018
tuire.lappalainen@keuda.fi
tuire.lappalainen@keusote.fi

Ulla Anttila
maanantai, torstai ja perjantai

050 497 0025
ulla.anttila@keusote.fi
ulla.anttila@keuda.fi

KERAVA

KESKIKATU 3

Mirva Kaasalainen
– joka arkipäivä

040 318 2503
mirva.kaasalainen@keuda.fi
mirva.kaasalainen@kerava.fi

Kristiina Lehto
– to-pe

040 318 3674
kristiina.lehto@keuda.fi
kristiina.lehto@kerava.fi

SARVINIITYNKATU 9

Miia Kiviranta
– joka arkipäivä

040 318 4113
miia.kiviranta@keuda.fi
miia.kiviranta@kerava.fi

Kristiina Lehto
– ma-ke
– Tieto- ja viestintätekniikan opiskelijat, Puhtaus- ja kiinteistöalan opiskelijat, TUVA (ent. Valma) opiskelijat sekä kymppiluokkalaiset

040 318 3674
kristiina.lehto@keuda.fi
kristiina.lehto@kerava.fi

MÄNTSÄLÄ

SAAREN KARTANO

Marjo Nissinen
Leissantie 20 / Jokirannan alakerta
– ma-to

050 497 0022
marjo.nissinen@keusote.fi
marjo.nissinen@keuda.fi

LUKKARINPOLKU 2

Ulla Lehtinen
– ke-to

050 497 0027
ulla.lehtinen@keuda.fi
ulla.lehtinen@keusote.fi

NURMIJÄRVI

Ulla Hakkarainen

Lopentie 20
– ma-ti ja to-pe

050 497 0042
ulla.hakkarainen@keuda.fi
ulla.hakkarainen@keusote.fi

SIPOO

Satu Pulkkinen

050 465 1369
satu.pulkkinen@sipoo.fi

 

TUUSULA

Kirkkotie 31
Sini Värttö
0504970066
sini.vartto@keusote.fi
sini.vartto@keuda.fi

Heli Ylönen
Kansanopistontie 60
A- rakennus, 2. kerros
torstaisin ja perjantaisin klo 8 – 14
050 497 0011
heli.ylonen@keusote.fi
heli.ylonen@keuda.fi

Lisätietoja Opintopolku-palvelusta Lisätietoja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) sivuilta.