Opiskelijan terveydenhuolto

Opiskeluterveydenhoito

Opiskeluterveydenhuolto sisältää opiskelijan terveyden- ja sairaanhoitopalvelut, jotka järjestetään yhtenäisenä kokonaisuutena. Terveydenhoitaja vastaa opiskelijoiden terveystarkastuksista yhteistyössä lääkärin kanssa, opiskelijakohtaisesta yhteistyöstä huoltajien ja vastuuohjaajien kanssa, opiskelijoiden ohjaamisesta mahdollisiin lääkärin jatkotutkimuksiin sekä ensiavusta ja siihen liittyvästä hoitotyöstä omassa toimipisteessään.

Opiskeluterveydenhoitoon ovat oikeutettuja opiskelijat, joilla on oikeus opintotukilain (65/1994) mukaiseen opintotukeen. Lisätietoja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) sivuilta. Linkki löytyy tämän sivun oikeasta palkista.

Terveydentilaan tai toimintakykyyn liittyvät vaatimukset ammatillisessa koulutuksessa löytyvät Opintopolku.fi palvelusta. Linkki löytyy tämän sivun oikeasta palkista.

Terveydenhoitajien vastaanotot

JÄRVENPÄÄ

Heli Ylönen

Sibeliuksenväylä 55B
Paatela rakennus, huone 012
– maanantai, tiistai, keskiviikko ja perjantai
klo 8- 14

050 497 0011
heli.ylonen@keusote.fi
heli.ylonen@keuda.fi

Minna Ojanen

Wärtsilänkatu 7 ja 63
– joka arkipäivä

050 497 0018
minna.ojanen@keuda.fi
minna.ojanen@keusote.fi

Kristiina Lehto

Wärtsilänkatu 7
– maanantai ja perjantai

050 497 0030
kristiina.lehto@keuda.fi
kristiina.lehto@keusote.fi

KERAVA

Mirva Kaasalainen

Keskikatu 3
– joka arkipäivä

040 318 2503
mirva.kaasalainen@keuda.fi
mirva.kaasalainen@kerava.fi

Miia Kiviranta

Sarviniitynkatu 9
– joka arkipäivä

040 318 4113
miia.kiviranta@keuda.fi
miia.kiviranta@kerava.fi

MÄNTSÄLÄ

Maija-Liisa Valta

Saaren kartano
Leissantie 20/Jokirannan alakerta
– maanantai, tiistai, keskiviikko ja torstai

050 497 0002
maija-liisa.valta@keusote.fi
maija-liisa.valta@keuda.fi

Ulla Lehtinen

Lukkarinpolku 2
– keskiviikko ja torstai

050 497 0027
ulla.lehtinen@keuda.fi
ulla.lehtinen@keusote.fi

NURMIJÄRVI

Ulla Hakkarainen

Lopentie 20
– maanantai, tiistai, torstai ja perjantai

050 497 0042
ulla.hakkarainen@keuda.fi
ulla.hakkarainen@keusote.fi

SIPOO

Anne Grannas

Iso Kylätie 14
– torstaisin

040 191 4303
anne.grannas@sipoo.fi

 

TUUSULA

Ruut Karlsson

Kirkkotie 31
– joka arkipäivä

050 497 0066
ruut.karlsson@keuda.fi
ruut.karlsson@keusote.fi

Heli Ylönen

Kansanopistontie 60
– torstai

050 497 0011
heli.ylonen@keusote.fi
heli.ylonen@keuda.fi