Opiskelijan terveydenhuolto

Opiskeluterveydenhoito

Opiskeluterveydenhuolto sisältää opiskelijan terveyden- ja sairaanhoitopalvelut, jotka järjestetään yhtenäisenä kokonaisuutena. Terveydenhoitaja vastaa opiskelijoiden terveystarkastuksista yhteistyössä lääkärin kanssa, opiskelijakohtaisesta yhteistyöstä huoltajien ja vastuuohjaajien kanssa, opiskelijoiden ohjaamisesta mahdollisiin lääkärin jatkotutkimuksiin sekä ensiavusta ja siihen liittyvästä hoitotyöstä omassa toimipisteessään.

Keudassa opiskeluterveydenhoitoon ovat oikeutettuja kaikki, joilla on oikeus opintotukilain (65/1994) mukaiseen opintotukeen. Opintotukeen on oikeus yleensä silloin kun opiskelu on päätoimista, ja opinnot kestävät yhtäjaksoisesti vähintään kaksi kuukautta.

Opetushallituksen määräys tutkintokohtaisista terveydentilavaatimuksista löytyy täältä.

Terveydenhoitajien vastaanotot

JÄRVENPÄÄ

Heli Ylönen

Sibeliuksenväylä 55B
Paatela rakennus, huone 012
– maanantai, tiistai, keskiviikko ja perjantai
klo 8- 14

050 497 0011
heli.ylonen@keusote.fi
heli.ylonen@keuda.fi

Minna Ojanen

Wärtsilänkatu 7 ja 63
– joka arkipäivä

050 497 0018
minna.ojanen@keuda.fi
minna.ojanen@keusote.fi

Kristiina Lehto

Wärtsilänkatu 7
– maanantai ja perjantai

050 497 0030
kristiina.lehto@keuda.fi
kristiina.lehto@keusote.fi

KERAVA

Mirva Kaasalainen

Keskikatu 3
– joka arkipäivä

040 318 2503
mirva.kaasalainen@keuda.fi
mirva.kaasalainen@kerava.fi

Miia Kiviranta

Sarviniitynkatu 9
– joka arkipäivä

040 318 4113
miia.kiviranta@keuda.fi
miia.kiviranta@kerava.fi

MÄNTSÄLÄ

Maija-Liisa Valta

Saaren kartano
Leissantie 20/Jokirannan alakerta
– maanantai, tiistai, keskiviikko ja torstai

050 497 0002
maija-liisa.valta@keusote.fi
maija-liisa.valta@keuda.fi

Ulla Lehtinen

Lukkarinpolku 2
– keskiviikko ja torstai

050 497 0027
ulla.lehtinen@keuda.fi
ulla.lehtinen@keusote.fi

NURMIJÄRVI

Ulla Hakkarainen

Lopentie 20
– maanantai, tiistai, torstai ja perjantai

050 497 0042
ulla.hakkarainen@keuda.fi
ulla.hakkarainen@keusote.fi

SIPOO

Satu Pulkkinen

Iso Kylätie 14
– torstaisin

050 465 1369
satu.pulkkinen@sipoo.fi

TUUSULA

Ruut Karlsson

Kirkkotie 31
– joka arkipäivä

050 497 0066
ruut.karlsson@keuda.fi
ruut.karlsson@keusote.fi

Elisa Väyrynen

Kansanopistontie 60
– torstai

050 497 0037
elisa.vayrynen@keuda.fi
elisa.vayrynen@keusote.fi