Opiskelijan terveydenhuolto

Opiskeluterveydenhuolto

Opiskeluterveydenhuolto sisältää opiskelijan terveyden- ja sairaanhoitopalvelut, jotka järjestetään yhtenäisenä kokonaisuutena. Terveydenhoitaja vastaa opiskelijoiden terveystarkastuksista yhteistyössä lääkärin kanssa, opiskelijakohtaisesta yhteistyöstä huoltajien ja vastuuohjaajien kanssa, opiskelijoiden ohjaamisesta mahdollisiin lääkärin jatkotutkimuksiin sekä ensiavusta ja siihen liittyvästä hoitotyöstä omassa toimipisteessään.

Opiskeluterveydenhoitoon ovat oikeutettuja opiskelijat, joilla on oikeus opintotukilain (65/1994) mukaiseen opintotukeen. Lisätietoja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) sivuilta. Linkki löytyy tämän sivun oikeasta palkista.

Terveydentilaan tai toimintakykyyn liittyvät vaatimukset ammatillisessa koulutuksessa löytyvät Opintopolku.fi -palvelusta.

Terveydenhoitajien vastaanotot toimipisteittäin

Heli Salonen

Paikalla tiistaisin ja keskiviikkoisin

050 497 0011
heli.salonen@keusote.fi

Paatela -rakennus, huone 012

Tuire Lappalainen

Paikalla joka arkipäivä
050 497 0018
tuire.lappalainen@keuda.fi
tuire.lappalainen@keusote.fi


avoimet vastaanottoajat
klo 8.30-9 ja

Riikka Nissinen

Paikalla ma-ke ja pe
050 497 0025
riikka.nissinen@keuda.fi
riikka.nissinen@keusote.fi


päivittäin
11-11.30

Mirva Kaasalainen

– joka arkipäivä

040 612 0503
mirva.kaasalainen@keuda.fi
mirva.kaasalainen@vakehyva.fi

Psykiatrinen sairaanhoitaja
Johanna Lindholm

-2 päivää viikossa

040 187 4694

johanna.lindholm@keuda.fi
johanna.lindholm@vakehyva.fi

Tanja Liljalahti-Vires

– ma-to

050 312 1583
tanja.liljalahti-vires@keuda.fi
tanja.liljalahti-vires@vakehyva.fi

Miia Kiviranta

– joka arkipäivä

-Ajoneuvoala, Aikuisten perusopetus, Laboratorioala, Logistiikka ja Prosessiteollisuus

040 612 0514
miia.kiviranta@keuda.fi
miia.kiviranta@vakehyva.fi

Psykiatrinen sairaanhoitaja
Johanna Lindholm

-3 päivää viikossa

040 187 4694

johanna.lindholm@keuda.fi
johanna.lindholm@vakehyva.fi

Kristiina Lehto

– joka arkipäivä

– Tieto- ja viestintätekniikka, Puhtaus- ja kiinteistöala, talotekniikka ja TUVA

040 612 0674
kristiina.lehto@keuda.fi
kristiina.lehto@vakehyva.fi

Ulla Lehtinen

– ke-to

050 497 0027
ulla.lehtinen@keuda.fi
ulla.lehtinen@keusote.fi

Terveydenhoitaja Front Senja senja.front@keusote.fi

  • avoin vastaanotto jokaisena päivänä kun olen paikalla klo 8.30-9.30, jolloin opiskelijat voivat tulla vapaasti käymään vastaanotollani.
  • Muita aikoja minulta voi varata parhaiten tekstiviestitse numerosta: 040 807 4929 . Aikoja voit varata terveyteesi, hyvinvointiisi tai opiskelukykyysi liittyen.

Huhtikuu: ma 15.4., ke 17.4., pe 19.4., ma 22.4., ti 23.4., ke 24.4., ti 30.4.

Toukokuu: pe 10.5., ti 14.5., to 16.5., pe 17.5., ma 20.5., ti 21.5., ke 22.5., to 23.5., ma 27.5., ti 28.5., ke 29.5., to 30.5.

Kesäkuun päivät tarkentuvat myöhemmin.

Leissantie 20 / Jokirannan alakerta

Koululääkäripalvelut toimivat sovitusti

Ulla Hakkarainen

050 497 0042
ulla.hakkarainen@keuda.fi
ulla.hakkarainen@keusote.fi

  • terveydenhoitaja Satu Rahko, 040 541 2432, satu.rahko@itauusimaa.fi
  • kuraattori Hanna Kankaanpää, 050 380 2519, hanna.kankaanpaa@itauusimaa.fi

Marleena Penttilä

0504970004
marleena.penttila@keusote.fi
marleena.penttila@keuda.fi

Jutta Karvonen

– tiistaisin ja perjantaisin

0408074320
jutta.karvonen@keusote.fi

Heli Salonen

050 497 0011
heli.salonen@keusote.fi
to-pe klo 8 – 14
Kansanopistontie 60
A- rakennus, 2. kerros